Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտնել է, որ նամակ է գրել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչիին՝ հանդիպում առաջարկելով եւ համագործակցության կոչ անելով Իրանի եւ Իսրայելի միջեւ հրադադարի հայտարարումից հետո։
Գրոսին X սոցիալական ցանցում նշել է, որ Իրանի եւ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության միջեւ համագործակցության վերսկսումը կարող է հանգեցնել Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ երկարատեւ վեճի դիվանագիտական ​​լուծմանը:
Հիշեցնենք, որ Իրանը հերքում է, որ ձգտում է միջուկային զենք ստեղծել: Նմանատիպ գնահատական ​​են հնչեցրել նաեւ ամերիկյան հետախուզական գործակալությունները:
Ավելի վաղ Իրանի խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովը հաստատել էր մի ծրագիր, որը կդադարեցներ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ համագործակցությունը:
Իրանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ եւ Իսրայելի հարվածները տեղի չեն ունեցել վակուումում, այլ Վաշինգտոնի եւ նրա եվրոպացի դաշնակիցների անօրինական գործողությունների, ինչպես նաեւ ԱԷՄԳ կողմնակալ վարքագծի ուղղակի հետեւանքն են:

Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA), Rafael Grossi, said he had written a letter to Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, proposing a meeting and calling for collaboration following the announcement of a ceasefire between Iran and Israel.
Grossi noted on X that the resumption of collaboration with the IAEA could lead to a diplomatic solution to the long-standing dispute over Iran's nuclear program.
Iran denies that it is seeking to create nuclear weapons. A similar assessment has been made by US intelligence agencies, too.
Earlier, the respective committee of the Iranian parliament approved a plan that would suspend collaboration with the IAEA.
Iran had previously stated that the US and Israeli strikes on the country did not occur in a vacuum, but were a direct result of illegal actions by Washington and its European allies, as well as biased conduct by the IAEA.