Նախագահ Մակրոնի՝ Փաշինյանի հետ հեռախոսային հաղորդակցության բովանդակությունն անհասկանալի և անընդունելի է ու, ըստ ամենայնի, դատապարտելի: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Արևմտյան Եվրոպայի կենտրոնական կոմիտեն:
«Երկու ուղղություններով տրված պատգամը չի կարող տեղավորվել ֆրանսիական քաղաքական դասական տրամաբանության մեջ:
ա – ինչպե՞ս կարելի է ամբողջական զորակցություն հայտնել այն անձին, որը Արցախը կամավոր հանձնել է թշնամուն, որը 800 հեկտար հող  է զիջել նույն թշնամուն, որը 5000 երիտասարդի գիտակցաբար ուղարկել է դեպի մահ, ի վերջո, կապիտուլացիայի ռահվիրա է: Պարոն նախագահ, Դուք, ուրեմն, նույն տրամաբանությամբ կզորակցեի՞ք մարշալ Պետենին։ Վստահաբար՝ ոչ:
Ավելին: Ինչպե՞ս եք զորակցում Հայ եկեղեցու դեմ պայքար հայտարարած, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ ամենագռեհիկ արտահայտություններով հանդես եկող անձին: Միևնույն զորակցությունը կցուցաբերեի՞ք, օրինակ, Հռոմի Պապի նկատմամբ որևէ նման արտահայտությանը կամ Կաթոլիկ եկեղեցու նկատմամբ որևէ նման արշավին: Վստահաբար՝ ոչ:
Իսկ ինչ վերաբերում է  ժողովրդավարության, այսպես կոչված, ոտնահարմանը, որի պատասխանատվությունը կամա-ակամա վերագրում եք ընդդիմությանը, ապա Ձեր հասցեագրումը պետք է կատարեք լրիվ հակառակ ուղղությամբ, պարոն նախագահ, այն ուղղելով նույն Ձեր հովանավորյալին, որովհետև նա՛ է Հայաստանում ժողովրդավարության ոտնահարման հիմնական պատասխանատուն, երբ ապօրինաբար ներխուժում է  Վեհարանի տարածք, սուտ ու շինծու պատրվակներով հալածում, ձերբակալում, կալանավորում հոգևորականների, քաղաքական պատասխանատուների, ակտիվիստների, պարզապես որովհետև ընդդիմախոս են իրեն եւ ընդդիմադիր՝ իր իշխանությանը: Դուք նույն կեցվածքը կցուցաբերե՞ք ձեր ընդդիմադիրների նկատմամբ, պարոն նախագահ: Վստահաբար՝ ոչ:
բ -Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու մասին եք խոսում, ջատագովում եք սահմանի բացում, պարոն նախագահ: Բայց ո՞ր և ի՞նչ խաղաղության մասին է խոսքը, երբ միակողմանի և անընդհատ զիջում է միայն կատարվում, երբ պաշտոնական բաքուն Հայաստանը շարունակում է  դիտարկել, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջան», իսկ անկարան մատ  է թափահարում օրը ցերեկով՝ հայտարարելով, որ 1915-ի Ցեղասպանությունը դեռ դաս չի եղել հայերին …
Պարոն նախագահ, եթե Ձեր այս կեցվածքը բխում է հակառուսական Ձեր և ընդհանրապես եվրոպական դիրքորոշումից՝ Հայաստանի իշխանական շրջանակի նման ընդդիմությունը նկատելով ռուսամետ, սխալվում եք, որովհետև ներհայաստանյան ու ներհայկական ներկա տագնապն ու պայքարը երկու հոսանքների միջև ունի մեկ ու միակ վերնագիր՝ ԱԶԳԱՅԻՆՆ ԸՆԴԴԵՄ ԱՊԱԶԳԱՅԻՆԻՆ։ Հետեւաբար, պարոն նախագահ, ակնկալում ենք, որ իբրև երկրի առաջին դեմք, հետևեք Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությանը բնորոշ դասական ոճին, որը դավանում է  հավասարակշռված լինել իր երկարամյա կենսափորձով»:

Содержание телефонного разговора президента Макрона с Пашиняном непонятно и неприемлемо, и, по всей вероятности, осуждаемо. Об этом говорится в заявлении, распространенном Центральным комитетом АРФ Дашнакцутюн Западной Европы.
«Послание, переданное в двух направлениях, не может вписаться в классическую логику французской политики.
Первое – как можно выражать полную поддержку человеку, добровольно сдавшему Карабах врагу, уступившему 800 га земли тому же врагу, сознательно отправившему на смерть 5000 молодых людей? Господин президент, поддержали бы вы маршала Петена, следуя той же логике? Конечно, нет.
Более того. Как вы поддерживаете человека, объявившего борьбу Армянской церкви и сделавшего самые вульгарные заявления в адрес Католикоса всех армян? Вы бы поддержали, например, подобное высказывание против Папы Римского или любую подобную кампанию в отношении Католической церкви? Конечно, нет.
Второе – вы говорите об установлении мира с Турцией и Азербайджаном, вы выступаете за открытие границы, господин президент. Но о каком мире идет речь, когда делаются лишь односторонние и постоянные уступки, когда официальный Баку продолжает называть Армению так называемым «западным Азербайджаном», а Анкара грозит пальцем, заявляя, что Геноцид 1915 года так и не стал уроком для армян?..
Господин президент, если эта Ваша позиция вытекает из Вашей антироссийской и общеевропейской позиции в целом, воспринимающей подобное противодействие со стороны армянского правящего круга как пророссийское, то Вы ошибаетесь, поскольку нынешние внутренние и внутриармянские волнения и борьба двух течений имеют одно-единственное название – НАЦИОНАЛЬНОЕ ПРОТИВ АНТИНАЦИОНАЛЬНОГО.
Поэтому, господин президент, мы ожидаем, что вы будете следовать классическому стилю, характерному для французской внешней политики, которая претендует на сбалансированность благодаря своему многолетнему опыту».