Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) աշխատակիցների կողմից Բաթումիում առգրավվել է ռադիոակտիվ ուրան, որը Վրաստանի քաղաքացին 3 միլիոն դոլարով փորձել է վաճառել Թուրքիայի քաղաքացուն։ Այս մասին ասվում է Վրաստանի գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ։
«Վրաստանի քաղաքացին փորձել է 3 միլիոն դոլարի դիմաց ուրան վաճառել Թուրքիայի քաղաքացուն։ Պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են երկուսին էլ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես պարզաբանեցին գլխավոր դատախազությունում՝ ձերբակալվածներին արդեն առաջադրվել են մեղադրանքներ Վրաստանի քրեական օրենսգրքի «Ռադիոակտիվ նյութերի կամ սարքերի, ռադիոակտիվ թափոնների, ռադիոակտիվ նյութերի անօրինական շրջանառություն» հոդվածով, որի համար նախատեսվում է հինգից տասը տարի ժամկետով ազատազրկում։

A Georgian citizen attempted to sell radioactive uranium, which had previously been seized by the Georgian State Security Service (SSG) in Batumi, to a Turkish citizen for $3 million. This was reported in a statement by the Georgian Prosecutor General's Office.
“A Georgian citizen attempted to sell the specified nuclear material to a Turkish citizen for $3 million. State Security Service officers detained both individuals,” the statement said.
According to the Prosecutor General's Office, both detainees have already been charged under the article “Illegal handling of nuclear materials or devices, radioactive waste, radioactive substances” of the Criminal Code of Georgia, which is punishable by imprisonment for a term of five to 10 years.