Հյուսիսատլանտյան դաշինքը ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը, սոցիալական ցանցերում գրել է ՆԱՏՕ-ի մամուլի խոսնակ Էլիսոն Հարթը։
«Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում արձանագրված առաջընթացը և շնորհակալություն ենք հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խաղաղության հասնելու գործում ունեցած ներդրման համար»,- նշել է նա։
Ըստ նրա՝ դա նշանակալի քայլ է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչպես նաև «քայլ է տարածաշրջանային անվտանգության համար որպես ամբողջություն»։
Նշենք, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը։

Североатлантический альянс приветствует парафирование мирного договора между Азербайджаном и Арменией, написал в соцсетях спикер НАТО Аллисон Харт.
«Мы приветствуем прогресс в установлении мира между Арменией и Азербайджаном, и благодарим президента США Дональда Трампа за его вклад в дело достижения мира», — отметила она.
По ее словам, это значительный шаг вперед в процессе нормализации отношений, и также «шаг для региональной безопасности в целом».
Отметим, что главы МИД Азербайджана и Армении в Вашингтоне 8 августа парафировали Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений.