Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը Ֆրանսիայի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես` «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանիզմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանում և տարածաշրջանում։
Զրուցակիցները փոխադարձաբար պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ և միջազգային օրակարգերի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Մակրոնին շնորհակալություն է հայտնել շարունակական աջակցության համար։

A telephone conversation was held between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron, the PM’s office informs.
The premier presented to the president of France the results of the negotiations held on August 8 in the US capital, Washington DC; in particular, the initialing of the Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan, the joint petition to the OSCE on the dissolution of its Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and on the basis of reciprocity, as well as the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project.
PM Pashinyan emphasized that the established peace opens up new investment opportunities in Armenia and the region.
Also, the interlocutors mutually expressed their willingness to continue active political dialogue on bilateral and international agendas. Furthermore, PM Pashinyan thanked President Macron for his continued support.