Իսրայելի իշխանությունները պետք է բացատրեն, թե ինչու են մեկ անձի դեմ ուղղված հարձակման ժամանակ հինգ լրագրողներ զոհվել, հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, հաղորդում է գերմանական DW պարբերականը։
Բացի դրանից, նա հավելել է, որ իսրայելական կողմը պետք է միաժամանակ հիմնավորի լրագրողին պաշտպանված անձի կարգավիճակից զրկելու որոշումը։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունում նշել են, որ պատերազմի սկզբից ի վեր իսրայելական բանակի հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 200 լրատվամիջոցների աշխատակից, և զոհերի նման թիվը «բացարձակապես անընդունելի է»։
Գազայի հատվածում օգոստոսի 10-ի գիշերը Իսրայելի հասցրած հարվածի հետևանքով զոհվել են Al Jazeera-ի աշխատակից Անաս Ջամալ աշ-Շարիֆը և ևս չորս լրագրող։ Իսրայելական զինվորականները պնդում են, որ Al Jazeera-ի համար աշխատելը քողարկում էր ծառայում, և որ աշ-Շարիֆն իրականում ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան ահաբեկիչ էր։

Власти Израиля должны объяснить, почему в результате атаки, направленной на одного человека, погибли пятеро журналистов, заявил представитель МИД Германии, передает DW.
Кроме того, добавил он, израильская сторона также должна обосновать лишение журналиста статуса лица, находящегося под защитой.
В МИД ФРГ отметили, что с начала войны в результате атак израильской армии погибло более 200 работников СМИ, и такое количество жертв «абсолютно неприемлемо».
В ночь на 10 августа при израильском ударе в секторе Газа погиб сотрудник телекомпании Al Jazeera Анас Джамаль аль-Шариф, а также еще четыре журналиста. Израильские военные утверждают, что работа на Al Jazeera была прикрытием, а на самом деле аль-Шариф был высокопоставленным террористом ХАМАС.