Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրները Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում 10 փաստաթուղթ են հաստատել։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթղթերը ներառում են ապրանքների ընդհանուր բորսայական շուկայում բորսայական առևտրի զարգացման ծրագրի հաստատումը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի 2024 թվականի համար սահմանային շուկաներում մրցակցության վիճակի և դրանցում ընդհանուր մրցակցային կանոնների խախտումները կանխելու համար ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ տարեկան զեկույցը, ինչպես նաև 2024-2026 թվականների համար ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տրանսպորտային քաղաքականության իրականացման մեջ փոփոխությունների մասին կարգադրությունը։
Բացի այդ, պատվիրակությունները հավանություն են տվել դեղերի և բժշկական սարքավորումների ընդհանուր շուկայի զարգացման հայեցակարգին։
Այս բոլոր պայմանավորվածությունները իր ելույթում ընդգծել է ռուսական պատվիրակության ղեկավար, Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը։

Страны - участницы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) на заседании Евразийского межправительственного совета утвердили 10 документов. Об этом сообщила пресс-служба кабмина РФ.
Среди документов - утверждение программы развития биржевых торгов на общем биржевом рынке товаров, годовой отчет Евразийской экономической комиссии о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и мерах, принимаемых по пресечению нарушений общих правил конкуренции на них, за 2024 год, распоряжение об изменениях в реализации транспортной политики государств - членов ЕАЭС на 2024-2026 годы.
Помимо этого, делегации утвердили концепцию развития общего рынка лекарств и медизделий.
Все эти договоренности выделял в своем выступлении глава российской делегации, председатель правительства РФ Михаил Мишустин.