Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը Երևանում անցկացրել են իրենց վեցերորդ հանդիպումը: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Այս հանդիպման ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ժամանակ մշակված և համաձայնեցված հարցերը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով: Այս համատեքստում նրանք մտքեր են փոխանակել 2022 թ. հուլիսի 1-ի հանդիպման ընթացքում սահմանահատումների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կյանքի կոչման շուրջ։ Հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այս գործընթացը:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև պայմանավորվել են, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու և էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
Նրանք նաև պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի և ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողների համար կրթաթոշակների հնարավորություններ ստեղծելու և պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև համաձայնել են իրականացնել անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ միտված այլ հետաքրքրված ընկերությունների կողմից 2026 թվականի ամռանից տարբեր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուն, ինչը կավելացնի օդային երթուղիների և թռիչքների թիվը երկու երկրների միջև:
Եզրափակելով՝ Հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են հանձնառությունը շարունակել այս գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի»։

Special Representatives for the Normalization Process between Armenia and Turkey, Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan and Ambassador (R.) Serdar Kilic, on Friday held their sixth meeting in Armenia’s capital Yerevan, Armenian News-NEWS.am was informed by the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia.
At this meeting, the Special Representatives confirmed the issues they had worked and agreed on at previous meetings, in order to advance the full normalization process between Armenia and Turkey. In this context, they exchanged views on the implementation of the agreement on border crossings reached at their meeting on July 1, 2022. The Special Representatives agreed to expedite this process.
The Special Representatives also decided that the relevant authorities of both countries conduct the necessary technical studies for the rehabilitation and operationalization of the Gyumri-Kars railway and electricity interconnector.
They also decided that efforts should be made to strengthen cooperation in the field of culture and academia, particularly by creating scholarship opportunities for higher education students and the joint renovation of the historical Ani/Silk Road bridge.
The Special Representatives also agreed to carry out the necessary work for other interested companies to start flights to various destinations starting in the summer of 2026, thereby increasing the number of air routes and flights between the two countries.
Finally, Special Representatives reiterated their commitment to continue this process without any preconditions.