Ամերիկայում ծնված ռուս բլոգեր Պատրիկ Լանկաստերը ՌԻԱ Նովոստիին ասել է, որ իրեն մերժվել է մուտքը Վրաստան, որտեղ նա փորձել է մտնել Ռուսաստանից ցամաքային սահմանով։
«Ինձ մերժվել է մուտքը Վրաստան։ Պաշտոնապես։ Մենք չորս ժամ սպասեցինք նրանց որոշմանը, բայց նրանք մերժեցին մեզ։ Նրանք որևէ պատճառ չներկայացրին, բայց պարզ է, որ դա խոսքի և մամուլի ազատության խախտում է։ Ինձ մերժվել է մուտքը լրագրողի իմ աշխատանքի պատճառով», - ասել է Լանկաստերը։
Նա ասել է, որ ռուս-վրացական սահման է ժամանել ցամաքային ճանապարհով իր կնոջ՝ Նադեժդայի հետ, որը օգնում է նրան ռեպորտաժների հարցում։ Նրանց նպատակն էր լուսաբանել Վրաստանում և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը։
«Մենք պլանավորում էինք տեսնել Թբիլիսիում ստեղծված իրավիճակը և հնարավոր է՝ ռեպորտաժ անել։ Այնուհետև մենք պլանավորում էինք գնալ Հայաստան։ Նրանք ասացին, որ Նադեժդան կարող է մտնել, բայց նա չէր գնա առանց ինձ», - հավելել է Լանկաստերը։

Российский блогер американского происхождения Патрик Ланкастер сообщил РИА Новости, что его не пропустили в Грузию, куда он хотел въехать из России через сухопутную границу.
«Мне отказали во въезде в Грузию. Официально. Мы ждали четыре часа их решения, но нам отказали. Никакой причины не сообщили, но ясно, что это нарушение свободы слова и печати. Мне было отказано во въезде из-за моей работы журналиста», - сказал Ланкастер.
По его словам, он приехал на границу России и Грузии по сухопутному пути вместе с супругой Надеждой, которая помогает ему в подготовке репортажей. Их целью было освещение ситуации в Грузии и Армении.
«Мы планировали увидеть ситуацию в Тбилиси и возможно, сделать репортаж. Потом собирались в Армению. Про Надю они сказали, что она может въезжать, но она без меня не поедет», - добавил Ланкастер.