Մոտակա 12 տարվա ընթացքում Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի տարածքում 400 հեկտար անտառ կտնկվի: Այս մասին, այսօր` հունվարի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը: Անտառատնկումը կփոխհատուցի 180 հա անտառահատմանը, որը նախատեսվում է կատարել հանքարդյունահանման նպատակով:
«Մեզ տեղեկատվություն կտրամադրվի անտառավերականգնողական աշխատանքների մասին, որը կիրականացնի շահագործող ընկերությունը: Թեղուտում եւ հարեւան համայնքներում մենք կորոշենք տարածքները, որտեղ անհրաժեշտ կլինի ծառատունկ կատարել», - նշել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Թեղուտյան հանքավայրը, ըստ երկրաբանական հետազոտության տվյալների, Հայաստանում պղնձի պաշարների առումով երկրորդն է (1,5 միլիոն տոննա), ինչպես նաեւ պարունակում է մոտավորապես 100 հազար տոննա մոլիբդեն: 2012 թվականի առաջին եռամսյակի վերջին հանքավայրում կսկսվեն հանքանյութի հայտնաբերման եւ արդյունահանման աշխատանքները: Շահագործումը կսկսվի 2013 թվականի երկրորդ կեսին: Հանքավայրը կշահագործվի «Armenian Copper Programme» (ACP) ՓԲԸ-ի կողմից, որը մտնում է «Vallex Group»-ի կազմի մեջ: ACP-ը շահագործում է Ալավերդիի պղնձի եւ պղնձաձուլական գործարանը:

В ближайшие 12 лет на территориях, прилегающих к Техутскому медно-молибденовому месторождению, будет посажено 400 га леса. Об этом 30 января заявил журналистам министр охраны природы Армении Арам Арутюнян. Лесопосадка станет компенсацией за 180 гектаров леса, которые предполагается срубить для добычи месторождения открытым карьером.
«Нам будет представлена информация о лесовосстановительных работах, проводимых эксплуатирующей компанией. В Техуте и соседних общинах мы определим территории, на которых необходимо провести посадку», - отметил министр.
Напомним, что Техутское месторождение, согласно данным геологоразведки, является вторым в Армении по запасам меди (1,5 млн. тонн), а также содержит около 100 тысяч тонн молибдена. В конце первого квартала 2012 года на месторождении планируется начать работы по вскрытию породы и открытию карьера. Начало эксплуатации намечено на вторую половину 2013 года. Месторождение будет эксплуатировать ЗАО «Armenian Copper Programme» (ACP), входящее в состав «Vallex Group». ACP эксплуатирует месторождение меди и медеплавильный завод в городе Алаверди.