Մոտակա 12 տարվա ընթացքում Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի տարածքում 400 հեկտար անտառ կտնկվի: Այս մասին, այսօր` հունվարի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը: Անտառատնկումը կփոխհատուցի 180 հա անտառահատմանը, որը նախատեսվում է կատարել հանքարդյունահանման նպատակով:
«Մեզ տեղեկատվություն կտրամադրվի անտառավերականգնողական աշխատանքների մասին, որը կիրականացնի շահագործող ընկերությունը: Թեղուտում եւ հարեւան համայնքներում մենք կորոշենք տարածքները, որտեղ անհրաժեշտ կլինի ծառատունկ կատարել», - նշել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Թեղուտյան հանքավայրը, ըստ երկրաբանական հետազոտության տվյալների, Հայաստանում պղնձի պաշարների առումով երկրորդն է (1,5 միլիոն տոննա), ինչպես նաեւ պարունակում է մոտավորապես 100 հազար տոննա մոլիբդեն: 2012 թվականի առաջին եռամսյակի վերջին հանքավայրում կսկսվեն հանքանյութի հայտնաբերման եւ արդյունահանման աշխատանքները: Շահագործումը կսկսվի 2013 թվականի երկրորդ կեսին: Հանքավայրը կշահագործվի «Armenian Copper Programme» (ACP) ՓԲԸ-ի կողմից, որը մտնում է «Vallex Group»-ի կազմի մեջ: ACP-ը շահագործում է Ալավերդիի պղնձի եւ պղնձաձուլական գործարանը:

YEREVAN.- During the coming 12 years 400-hectare forest will be planted near Teghut’s copper-molybdenum deposit in Armenia, Armenia’s Minister of Nature Protection Aram Harutunyan told reporters on Monday.
The newly planted forest will replace the 180 hectare wood which is going to be cut in order to carry out open-pit mining operations in the area.
“We will be informed about the reforestation works. We will decide on the territories in Teghut and neighboring communities which need to be planted,” the minister announced.
To remind, Teghut’s deposit contains Armenia’s second largest copper reserve (1.5 million tons). It also contains around 100 thousand tons molybdenum. Mining works are planned to be started in the area in the end of the 1st quarter of 2012.