Կապանի «Գանձասար» ֆուտբոլային ակումբի հրավերով Հայաստան է ժամանել կոտդիվուարցի ֆուտբոլիստ Դիա Կաբրիա Դումբիան, ով, ժամանելով «Զվարթնոց» օդանավակայան, չի կարողանում դուրս գալ օդանավակայանի տարածքից, քանի որ, ինչպես պարզվում է, դրա իրավունքը չունի:
Ակումբի գործադիր տնօրեն Վլադիմիր Առաքելյանը NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեց, որ Դումբիան այս պահին դեռ օդնավակայանում է, եւ ակումբի աշխատակիցները փորձում են հասկանալ, թե ինչու աֆրիկացի ֆուտբոլիստը չի կարող Հայաստան մուտք գործել` ունենալով հրավեր հայկական կողմից.«Պարզվում է` ինչ-որ փոփոխություն է տեղի ունեցել օրենքում, որին մենք տեղյակ չենք: Մեր նախորդ հրավերների ժամանակ նման խնդիրներ չէին առաջացել, հետեւաբար՝ մենք չէինք էլ կարող մտածել, որ նման բան կստացվի»,- նշեց Առաքելյանը:
Նշենք, որ Կապանի «Գանձասարն» իր առաջին արտագնա հավաքն անցկացնելու է փետրվարի 3-16-ը Սոչիում: Թիմը կազմի հետ կապված խնդիրները փորձում է լուծել` հրավիրելով արտասահմանցի ֆուտբոլիստների: Սակայն, պարզվում է, որ արտասահմանցի ֆուտբոլիստները վիզաների հետ կապված խնդիրներ ունեն: Մասնավորապես, քենիացի պաշտպան Ժոզեֆ Շիկոկտին հիմա Հայաստանում է եւ մարզվում է «Գանձասարի» կազմում, բայց Ռուսաստան մեկնել չի կարող, քանի որ չունի այդ երկրի մուտքի վիզա:

Приглашенные из африканских стран футболисты армянского клуба «Гандзасар» не могут принимать полноценного участия в жизни команды, в частности, присутствовать на сборах за границей и тренировках команды в целом. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил исполнительный директор клуба «Гандзасар» Владимир Аракелян, добавив, что речь идет о проблемах с визами.
Собеседник отметил, что капанский клуб «Гандзасар» намерен провести первые учебно-тренировочные сборы за рубежом 3-16 февраля в российском городе Сочи, однако возникли проблемы с визами. В частности, как отметил Аракелян, кенийский защитник Жозеф Шикокти сейчас тренируется в составе «Гандзасара», однако не может поехать в Россию, так как у него нет соответствующей визы.
С другой стороны, приглашенный из Кот-д’Ивуара Диа Кабриа Думбиа не может выйти за пределы аэропорта «Звартноц», так как не имеет на то права. А руководство «Гандзасара» пытается понять, в чем проблема и почему африканец не может въехать в Армению, хотя на его имя соответствующее приглашение армянской стороны есть. «Выясняется, что в законе что-то изменили, а мы не знали. Таких проблем прежде не было, мы не могли подумать, что получится нечто подобное», - отметил Владимир Аракелян.