ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է, որ Վաշինգտոնում կկառուցվի հաղթական կամար, որը կգերազանցի աշխարհի բոլոր նմանատիպ կառույցներին։
«Վաշինգտոնը աշխարհի միակ խոշոր քաղաքն է, որը չունի հաղթական կամար։ Գիտե՞ք ինչ։ Այս կամարը կգերազանցի մյուս բոլորին», - հայտարարել է ամերիկացի առաջնորդը Սպիտակ տանը կայացած միջոցառման ժամանակ։
Ըստ Թրամփի, կամարի կառուցումը ընթանում է Արլինգտոնի կամրջի՝ Աբրահամ Լինքոլնի հուշարձանի հակառակ կողմում։
«Դա այնքան յուրահատուկ բան է, որ նման կլինի Փարիզում եղածին, բայց, անկեղծ ասած, ամեն ինչով կգերազանցի Փարիզի տարբերակը», - վստահություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահը։
Հոկտեմբերին ԱՄՆ արարողակարգի ղեկավար Մոնիկա Քրոուլին հայտարարել է, որ Թրամփի առաջարկով Վաշինգտոնում կտեղադրվի հաղթական կամար՝ երկրի 250-ամյակի կապակցությամբ, և այն կկանգնի Արլինգտոնի գերեզմանատան և Լինքոլնի հուշարձանի միջև։

В американской столице городе Вашингтон появится своя триумфальная арка, которая превзойдет все подобные объекты в мире, пообещал президент США Дональд Трамп.
«Вашингтон является единственным в мире крупным городом, в котором нет триумфальной арки. Вы знаете, что? Эта арка превзойдет все остальные», - заявил американский лидер на мероприятии в Белом доме.
По словам Трампа, строительство арки ведется на противоположной от мемориала президенту США Аврааму Линкольну стороне Арлингтонского моста.
«Это нечто настолько особенное, что будет похоже на то, что есть в Париже, но, честно говоря, превосходит парижский вариант во всех отношениях», - выразил уверенность президент США.
В октябре глава службы протокола Соединенных Штатов Моника Кроули сообщила, что триумфальная арка появится в Вашингтоне по предложению Трампа к 250-летию страны и будет стоять между Арлингтонским кладбищем и мемориалом 16-му президенту США Линкольну.