Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի մոտեցումները վաղուց հանրահայտ են։ Սակայն Գերմանիայում հնչեցրած վերջին հայտարարությամբ նա անցավ հերթական վտանգավոր գիծը՝ ասելով, թե ԼՂ-ի հարցի չլուծված լինելու մասին խոսողները նոր պատերազմ են ուզում։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ավելին՝ նա նույնականացրեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի իրավունքը Ղարաբաղյան շարժման հետ՝ մանիպուլացնելով հանրային գիտակցությունը։
Որեմն՝ երբ հայտարարում եք, թե ԼՂ-ի հարցի մասին խոսողները նոր պատերազմ են ուզում, դուք ոչ թե սխալվում եք, այլ գիտակցաբար խեղաթյուրում եք իրականությունը․
ԼՂ ժողովրդի հարցը լուծված չէ։
Սա փաˊստ է, ոˊչ կարգախոս։
Սա պատերազմ չէ, սա իրականություˊն է։
Պատերազմ չեն ուզում նրանք, ովքեր բարձրաձայնում են չլուծված խնդիրների մասին։ Պատերազմը ծնվում է շրջանցված խնդիրներից։ Իսկ շրջանցված խնդիրը չպայթած ական է։ Պատերազմի վտանգն առաջանում է այն ժամանակ, երբ իշխանությունը, ելնելով քաղաքական նպատակահարմարությունից, պարտությունը փորձում է փաթեթավորել «խաղաղության» փայլաթղթով և լռեցնել բոլոր նրանց, ովքեր հրաժարվում են մասնակցել այդ խաբեությանը։
Գրեթե ամեն ելույթում անդրադառնում եք ԼՂ-ին, բայց միաժամանակ պնդում, թե այդ մասին խոսել պետք չէ՝ հղում անելով «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ նարատիվին։ Միջազգային իրավունքի նորմերով ինքնորոշված, երեք տասնամյակ պետականություն ունեցած ժողովրդին համեմատու՞մ եք քաղաքական ֆեյքի հետ։
Ահա այսպես շուրջ երեք տասնամյակ ամեն ինչ արվել է, որ ժողովուրդը զզվի իր իսկ հաղթանակից, որովհետև այն ներկայացվել է որպես բեռ, այսօր էլ՝ որպես խոչընդոտ «խաղաղ ապագայի» ճանապարհին։ Սա ոչ թե պատմության վերարժևորում է, այլ ազգային ինքնագիտակցության հետևողական քայքայում։
Երբ հայտարարում եք, որ պետական պարտքի պատճառներից մեկը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրն է, դուք նպատակային ներազգային թշնամանք եք հրահրում։ Աղքատ քաղաքացուն մատնացույց անելով ղարաբաղցուն, դուք սոցիալական քաղաքականություն չեք վարում։ Դուք ատելություն եք սերմանում։ Եվ դա անում եք գիտակցված։ Սա վերարտադրվելու մեխանիզմ է՝ հասարակությունը բաժանելու հաշվին։
Եվ բացի այդ, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների աջակցության մասին խոսելիս, ճիշտ կլիներ ասեիք, թե
միջազգային գործընկերներից ինչքան գումար եք ստացել այդ անվան տակ,
ինչ ուղղություններով եք ծախսել,
ինչու ԼՂ ընտրված ներկայացուցիչներին այդ միջոցների կառավարմանը մոտ չեք թողնում։
Հիմա՝ ձեր վարած քաղաքականության մասին։
Դուք հայտարարեցիք, որ «Արցախը Հայաստան է»։
Հետո՝ որ ԼՂ ժողովրդի անունից բանակցելու մանդատ չունեք։
Հետո՝ վերահաստատեցիք Ձեր նախորդներին, որ ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորն եք։
Ապա սրբագրեցիք՝ միայն սոցիալական անվտանգության երաշխավորը։
Դուք ինքնահոսի մատնեցիք պատերազմը։
Դուք պարտվեցիք։
Դուք հանձնեցիք։
Այնուհետև դադարեցիք կատարել ԼՂ Պաշտպանության բանակի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունները, սակայն բանակի կառավարումը այդպես էլ չվերադարձրեցիք ԼՂ-ին։ Իսկ ճակատագրական պահին նախընտրեցիք «չխառնվել ԼՂ-ի ներքին գործերին»։
Արդյունքում մի ամբողջ ժողովուրդ ձեր որոշմամբ մնաց առանց պետության, առանց կարգավիճակի, առանց ապագայի․․․ և բռնեց գաղթի ճամփան։
Բայց Մայր հայրենիքում նա փախստական էր՝ անհայրենիք, անտուն և անտեր։
Եվ այսօր ոչ մի իրական հնարավորություն չեք ստեղծում այդ մարդկանց համար՝
ոˊչ բնակապահովում,
ոˊչ աշխատանք,
ոˊչ էլ համակարգային ինտեգրում։
Փոխարենը՝ «ժողովրդավարության բաստիոնում» արգելում եք խոսել սեփական իրավունքներից և դրանց հնարավոր պաշտպանությունից։
Դուˊք չեք որոշում՝ ԼՂ-ի հարցը փակ է, թե բաց։
Ալիˊևը ևս չի որոշում։
Դա աշխարհաքաղաքական գործընթաց է՝ երկուսիցդ վեր։ Բայց պիտի գիտակցել, որ ով խուսափում է խնդրի լուծումից, առերեսվելու է ավելի մեծ և վտանգավոր կոնֆլիկտի հետ։
Դուք, այոˊ, չունեք մանդատ խոսելու ԼՂ-ի ինքնորոշված ժողովրդի անունից։
Չունեք իրավունք փակելու նրա հարցը ինչ-որ մեկի քաղաքական քիմքի հարմարությամբ։
ԼՂ-ի ժողովուրդն օժտված է բնական իրավունքներով։
Եվ այդ իրավունքները ոչ մի ժամանակավոր քաղաքական հաշվարկ իրավունք չունի սահմանափակելու, սակարկելու կամ լռեցնելու։
Ճշմարտությունը պատերազմի կոչ չէ։
Ճշմարտությունը պարտության հետ հաշտվելու մերժում է։
Եվ որքան էլ փորձեք այն լռեցնել, այն անխուսափելիորեն վերադառնալու է՝ որպես հարց, որպես պահանջ և որպես պատասխանատվություն։

Подходы Никола Пашиняна к нагорно-карабахской проблеме давно известны. Однако своим последним заявлением в Германии он переступил еще одну опасную черту, заявив, что те, кто говорит о нерешенной нагорно-карабахской проблеме, хотят новой войны. Об этом на своей странице в Facebook написал Самвел Бабаян, бывший командующий Армией обороны Арцаха и бывший секретарь Совета национальной безопасности Арцаха.
В частности, он отметил: «Более того, он отождествил право на возвращение людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, с карабахским движением, манипулируя общественным сознанием.
Поэтому, когда вы заявляете, что те, кто говорит о нагорно-карабахской проблеме, хотят новой войны, вы не ошибаетесь, а сознательно искажаете реальность.
Проблема народа Нагорного Карабаха не решена. Это факт, а не лозунг. Это не война, это реальность.
Те, кто высказывается по нерешенным вопросам, не хотят войны. Война рождается из обойденных вниманием проблем. А обойденная проблема — это неразорвавшаяся мина. Опасность войны возникает, когда правительство, руководствуясь политической целесообразностью, пытается завуалировать поражение «миром» и заставить замолчать всех, кто отказывается участвовать в этом обмане.
Почти в каждом выступлении вы затрагиваете Нагорный Карабах, но в то же время настаиваете на том, что говорить об этом не нужно, ссылаясь на ложный нарратив о «Западном Азербайджане». Вы сравниваете народ, который самоопределился в соответствии с нормами международного права и имеет государственность уже три десятилетия, с политической фальшивкой?
Таким образом, на протяжении примерно трех десятилетий делалось все, чтобы вызвать у народа отвращение к собственной победе, потому что она была представлена как бремя, а сегодня — как препятствие на пути к «мирному будущему». Это не переоценка истории, а последовательное размывание национального самосознания.
Когда вы заявляете, что одной из причин государственного долга является проблема насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха, вы намеренно разжигаете внутреннюю вражду. Указывая пальцем на бедного гражданина и гражданина Нагорного Карабаха, вы проводите не социальную политику, а сеете ненависть. И делаете это осознанно. Это механизм воспроизводства за счет разделения общества.
И кроме того, говоря о поддержке насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха, вам следовало бы сказать:
сколько денег вы получили от международных партнеров на эти цели,
на какие цели вы их потратили,
почему вы не позволяете избранным представителям Нагорного Карабаха приближаться к управлению этими средствами.
Теперь о вашей политике.
Вы заявили, что «Арцах — это Армения».
Потом - что у вас нет мандата на ведение переговоров от имени народа Нагорного Карабаха.
Затем вы подтвердили своим предшественникам, что являетесь гарантом безопасности народа Нагорного Карабаха.
Затем вы исправили это, сказав, что являетесь лишь гарантом социальной безопасности.
Вы оставили войну на произвол судьбы.
Вы проиграли.
Вы капитулировали.
Затем вы перестали выполнять взятые на себя обязательства перед Армией обороны Нагорного Карабаха, но так и не вернули командование армией в Нагорный Карабах. И в тот роковой момент вы предпочли «не вмешиваться во внутренние дела Нагорного Карабаха».
В результате целый народ по вашему решению остался без государства, без статуса, без будущего… и встал на путь миграции.
Но в Армении они оказались беженцами — без гражданства, и без дома.
И сегодня вы не создаёте для этих людей никаких реальных возможностей:
ни жилья,
ни работы,
ни системной интеграции.
Вместо этого, в «бастионе демократии» вы запрещаете им говорить о своих правах и возможной защите.
Не вы решаете, закрыт или открыт нагорно-карабахский вопрос.
Алиев тоже не решает.
Это геополитический процесс, стоящий выше вас обоих. Но вы должны понимать, что тот, кто избегает решения вопроса, столкнётся с более масштабным и опасным конфликтом.
Да, у вас нет мандата говорить от имени самоопределяющегося народа Нагорного Карабаха.
Вы не имеете права закрывать их вопрос, чтобы угодить чьим-то политическим вкусам.
Народ Нагорного Карабаха наделен естественными правами.
И никакие временные политические расчёты не имеют права ограничивать, торговаться или замалчивать эти права.
Правда — это не призыв к войне.
Правда — это отказ признать поражение.
И как бы вы ни пытались заставить ее замолчать, она неизбежно вернется — в виде вопроса, требования и ответственности».