Ուկրաինական պաշտպանական ստարտափը 100 միլիոն եվրոյի պայմանագիր է կնքել Գերմանիայում անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության վերաբերյալ։ Առաջիկա տարում Կիևը ծրագրում է ևս տասնյակ նմանատիպ համաձայնագրեր կնքել՝ արտադրությունը զգալիորեն մեծացնելու, արևմտյան դաշնակիցներին սեփական արտադրանքի վաճառքը սկսելու և Չինաստանից կախվածությունը նվազեցնելու համար։
Ինչպես հայտնում է Financial Times-ը, ուկրաինական կողմից համատեղ ձեռնարկությունը կստանա մտավոր սեփականություն և մարտական փորձ, իսկ գերմանական կողմից՝ ավտոմատացված արտադրության հնարավորություններ, մատակարարման եվրոպական շղթաներ, կապեր Բունդեսվերի (Գերմանիայի զինված ուժեր) և եվրոպական այլ երկրների զինված ուժերի հետ։ 40 միլիոն եվրո արժողությամբ գործարանում 2026 թվականին նախատեսվում է 10 հազար անօդաչու թռչող սարք արտադրել, որոնք կուղարկվեն Ուկրաինա։ Դրանից հետո ընկերությունները իրավունք կստանան սարքերն արտահանել այլ երկրներ։
Ըստ Quantum ընկերության ներկայացուցիչ Մաթիաս Լենայի, ով կգլխավորի համատեղ ձեռնարկությունը, ընկերությունն արդեն բանակցություններ է վարում Բունդեսվերի հետ՝ վերջինիս նոր անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարելու շուրջ։ Ուկրաինայի նախագահի ռազմավարական հարցերով արտահաստիքային խորհրդական Ալեքսանդր Կամիշինը Financial Times-ին հայտնել է, որ այս ձեռնարկությունը պետք է դառնա նմանատիպ 10 նախագծերից առաջինը, որոնք նախատեսվում է իրականացնել Եվրոպայում հաջորդ տարվա ընթացքում։
Ուկրաինան ձգտում է զենքի արտադրություն հիմնել Եվրոպայում՝ ձեռնարկությունները ռուսական հարձակումներից պաշտպանելու և սեփական ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման համար արևմտյան միջոցներ ներգրավելու նպատակով։ Անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների արտադրող Fire Point-ն արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Դանիայում գործարան բացելու վերաբերյալ։ MITS Capital ներդրումային հիմնադրամը, որն արևմտյան միջոցներ է ներգրավում ուկրաինական ռազմական տեխնոլոգիաների մեջ, բանակցություններ է վարում այնտեղ համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու շուրջ՝ ևս երեք ուկրաինական ընկերությունների մասնակցությամբ. դրանք են՝ վերգետնյա դրոնների արտադրող Tencore-ը, ռադիոհետախուզությամբ զբաղվող «Ինֆոզաշչիտան» և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) սարքավորումների արտադրող Unwave-ը։
Frontline և Quantum Systems նախագիծը կֆինանսավորի Գերմանիայի կառավարությունը՝ Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական համալիրի աջակցության ծրագրի շրջանակներում՝ նրա արևմտյան դաշնակիցների միջոցների հաշվին։ Գերմանական գործարանում արտադրվելու է «Լինզա» տեսակի սարքը. այն փոքր, բազմաֆունկցիոնալ անօդաչու թռչող սարք է, որն ուկրաինական զորքերն օգտագործում են ինչպես առաջնագիծ բեռներ հասցնելու, այնպես էլ ռուսական թիրախների վրա ռումբեր նետելու համար։ Ուկրաինայում Frontline-ն ամսական արտադրում է մի քանի հարյուր դրոն, սակայն ծրագրում է հիմնել զանգվածային արտադրություն՝ չինական անօդաչուներն ու բաղադրիչները փոխարինելու համար, որոնք առայժմ հանդիսանում են Ուկրաինայի զինված ուժերի անօդաչու ստորաբաժանումների հիմքը։

Украинский оборонный стартап заключил сделку на 100 млн евро по выпуску беспилотников в Германии. В ближайший год Киев планирует заключить еще десяток подобных договоренностей, чтобы значительно нарастить производство, начать продажу своей продукции западным союзникам и снизить зависимость от Китая.
ց, сообщает Financial Times. От украинской стороны СП получит интеллектуальную собственность и боевой опыт, от немецкой – возможности автоматизированного производства, европейской цепочки поставок, связи с Бундесвером и вооруженными силами других европейских стран. На заводе стоимостью 40 млн евро в 2026 году планируется произвести 10 тысяч дронов, которые отправятся в Украину. После этого компании получат право на экспорт аппаратов в другие страны.
По словам Матиаса Лены из Quantum, который возглавит СП, компания уже ведет переговоры с Бундесвером о поставке ему новых дронов. Александр Камышин, внештатный советник президента Украины по стратегическим вопросам, сказал FT, что СП должно стать первым из 10 подобных проектов, которые планируется реализовать в Европе в течение следующего года.
Украина стремится наладить производство вооружений в Европе, чтобы защитить предприятия от российских атак и привлечь западные деньги на развитие своего ВПК. Производитель беспилотников и ракет Fire Point уже договорился об открытии завода в Дании. Инвестфонд MITS Capital, привлекающий западные средства в украинские военные технологии, ведет переговоры о создании там же СП с участием еще трех украинских компаний – производителем наземных дронов Tencore, занимающейся радиоразведкой «Инфозащитой», производителем оборудования для радиоэлектронной борьбы Unwave.
Проект Frontline и Quantum Systems профинансирует правительство Германии в рамках программы поддержки ВПК Украины за счет средств ее западных союзников. На немецком заводе будет выпускаться «Линза» – небольшой многофункциональный дрон, который украинские войска используют как для доставки на передовую грузов, так и для сбрасывания бомб на российские цели. В Украине Frontline производит несколько сотен дронов в месяц, но планирует наладить массовое производство, чтобы заменить китайские дроны и компоненты, которые пока являются основой беспилотных войск ВСУ.