Թաիլանդը բանակցություններ կսկսի Կամբոջայի հետ կրակի դադարեցման շուրջ, եթե Պնոմպենը կատարի Բանգկոկի երեք պահանջները։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Թաիլանդի ԱԳՆ տեղեկատվության դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն և մամուլի քարտուղար Նիկոնդետ Փհալանգկունը։
«Առաջին՝ Կամբոջան պետք է հրապարակավ հայտարարի կրակի դադարեցման մասին։ Երկրորդ՝ կրակի դադարեցումը պետք է տեղի ունենա և պահպանվի։ Երրորդ՝ Կամբոջան պետք է ամենայն լրջությամբ մասնակցի ականազերծման աշխատանքներին»,- ասել է նա։
Փհալանգկունը հավելել է, որ Թաիլանդը պատրաստ է համագործակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ սահմանային հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար։
Թաիլանդի և Կամբոջայի սահմանին հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ բախումները սկսվել են դեկտեմբերի 7-ին։ Կամբոջայի պաշտպանության նախարարության վարկածով՝ այն բանից հետո, երբ մի քանի օր շարունակ թաիլանդական զինված ուժերը սահմանամերձ շրջաններում իրականացրել էին տարբեր սադրիչ գործողություններ՝ նպատակ ունենալով հրահրել դիմակայության նոր փուլ, նրանք սկսել են գրոհել կամբոջական դիրքերը։
Թաիլանդի թագավորական բանակը հայտարարել է, որ կամբոջական ուժերն առաջինն են սկսել հրետակոծել սահմանամերձ գոտում թաիլանդական դիրքերը, իսկ թաիլանդական զինվորականները, ի պատասխան դրան, գրոհել են Կամբոջայի ռազմական ենթակառուցվածքները՝ նպատակ ունենալով վերահսկողություն հաստատել առանցքային շրջանների նկատմամբ և վնաս հասցնել հակառակորդին:

Таиланд пойдет на переговоры о прекращении огня с Камбоджей, если Пномпень выполнит три требования Бангкока. Об этом заявил на брифинге генеральный директор департамента информации, пресс-секретарь таиландского МИД Никондет Пхалангкун.
«Первое: Камбоджа должна публично объявить о прекращении огня. Второе: прекращение огня должно состояться и соблюдаться. Третье: Камбоджа должна со всей серьезностью участвовать в работах по разминированию», - сказал он.
Пхалангкун добавил, что Таиланд готов к взаимодействию с международными организациями, такими как Управление Верховного комиссара ООН по правам человека и Международный комитет Красного Креста, для мирного урегулирования приграничного конфликта.
Столкновения с применением стрелкового оружия начались на границе Таиланда и Камбоджи 7 декабря. По версии камбоджийского Минобороны, после того, как в течение нескольких дней тайские вооруженные силы осуществляли различные провокационные действия в приграничных районах с целью разжечь новый виток конфронтации, они начали атаковать камбоджийские позиции.
Королевская армия Таиланда заявила, что камбоджийские силы первыми начали артиллерийский обстрел таиландских позиций в приграничной зоне, а таиландские военные в ответ атаковали военную инфраструктуру Камбоджи с целью установить контроль над ключевыми районами и нанести урон противнику.