Ռուսաստանը հայտարարել է, որ առանց իրեն Հայաստանը չի կարողանա իրականացնել «Թրամփի ուղի» նախագիծը, բացի դրանից, Իրանը նույնպես արտահայտել է դրան դեմ լինելու իր դիրքորոշումը, NEWS.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
«Ես արդեն ասել եմ, որ իշխանությունների քաղաքականությունը Հայաստանը վերածելու է գերտերությունների բախումների փորձադաշտի»,- ընդգծել է նա։
Վերլուծաբանի գնահատմամբ՝ Հայաստանը պետք է հնարավորինս շուտ կառուցի այս ճանապարհը և բոլորին հրավիրի օգտվել դրանից։
«Բայց երբ ճանապարհը տալիս ես ընդամենը մեկ մարդու, խնդիրներ են առաջանում։ Երբ այն տվեցին Ռուսաստանին, արևմտյան ճամբարը կոչ արեց հրաժարվելու այդ գաղափարից՝ նույնիսկ Արցախը կորցնելու գնով։
Հիմա Ռուսաստանն ու Իրանը բաց տեքստով բացատրում են խաղի կանոնները, իսկ վաղը նրանք ավելի կոշտ հայտարարություններ կանեն։
Այո, կա հայ-ամերիկյան համաձայնագիր։ Բայց արդյո՞ք որևէ մեկն ասաց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը՝ իր իններորդ կետով, ուժը կորցրել է։ Երկու համաձայնագրերն էլ ուժի մեջ են մնում։ Եվ այս ֆոնին Իրանը նաև հասկանում է, որ իր սահմանին կարող են հայտնվել ամերիկյան զինվորական համազգեստով իսրայելական հետախուզության աշխատակիցներ։ Թեհրանը դա կուլ չի տալու»,- հավելել է Կիվիրյանը։

Россия сказала, что без нее Армения не сможет реализовать проект «Маршрут Трампа», кроме того, прозвучала позиция Ирана о том, что он против этого проекта. Об этом в беседе с Новости Армении–NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
«Я уже говорил, что политика властей превратит Армению в полигон для столкновения сверхдержав», - подчеркнул он.
По его оценке, Армения должна как можно скорее построить эту дорогу и всех пригласить использовать ее.
«Но когда ты отдаешь дорогу кому-то одному, то возникают проблемы. Когда они отдали ее России, западный лагерь призвал отказаться от этой идеи даже ценой потери Арцаха.
Сейчас Россия и Иран открытым текстом объясняют правила игры, а завтра выступят с более жесткими заявлениями.
Да, есть армяно-американское соглашение. Но кто-нибудь говорил, что заявление от 9 ноября 2020 года со своим 9-м пунктом потеряло свою силу? Оба соглашения действуют. И на этом фоне есть также Иран, который понимает, что на ее границе могут появиться сотрудники израильских спецслужб в американской военной форме. Тегеран не собирается это проглотить», - добавил Кивирян.