Ազգային Ժողովի օրակարգից հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կանչումը Հայաստանի նախագահի իրավասությունների շրջանակում է: Այդ մասին, այսօր` փետրվարի 6-ին, խորհրդարանի ամբիոնից հայտնել է ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը` պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցադրմանը:
Սաֆարյանը նշել էր, թե Թուրքիայի պետնախարար Էգեմեն Բաղըշը խոստացել է ճանաչել ցեղասպանությունը, եթե գիտականորեն ապացուցվի ցեղասպանության փաստը: Ըստ Սաֆարյանի, նման հայտարարություններն անընդունելի են եւ Հայաստանի խորհրդարանը պետք է ի վերջո հետ կանչի արձանագրությունները:
«Հայ-թուրքական արանագրությունների հետ կանչումն Ազգային Ժողովի օրակարգից Հայաստանի նախագահի իրավասությունների շրջանակում է: Բայց ես կարծում եմ, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է մնան օրակարգում: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կախված չէ այդ արձանագրությունների հետ: Ընդհակառակը, միջազգային հանրությունը հարգում է Հայաստանի դիրքորոշումը»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը:
Ի պատասխան Սաֆարյանը նշել է, թե «Ժառանգությունը» դեմ է քվեարկելու մեծ օրակարգին այնքան ժամանակ, քանի դեռ «տխրահռչակ արձանագրությունները, որոնք ոչ մի լավ բան չեն խոստանում, ներառված են այնտեղ»:

YEREVAN. – The Armenian-Turkish protocols’ withdrawal from the Armenian National Assembly’s (NA) agenda is within the President’s powers, NA Speaker Samvel Nikoyan stated during NA’s session on Monday, in response to opposition Heritage Party Parliamentary Faction leader Stepan Safaryan’s question.
Safaryan had noted that Turkish Minister of State Egemen Bagis had promised to recognize the Armenian Genocide if it is academically proven. According to Safaryan, such statements are unacceptable, and the Armenian parliament must ultimately withdraw these protocols.
“The Armenian-Turkish protocols’ withdrawal from the National Assembly’s agenda is within the Armenian President’s powers. But I believe the Armenian-Turkish protocols should remain on the agenda. The Armenian Genocide’s international recognition is not dependant on those protocols. On the contrary, the international community respects Armenia’s position,” Samvel Nikoyan said.
And Stepan Safaryan responded by noting that Heritage will vote against NA’s agenda as long as “the infamous protocols, which do not promise anything good, are included there.”