Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն այսօր` փետրվարի 8-ին ընդունել է ֆրանսիական «Լա փոստ» ընկերության միջազգային եւ արտաքին կապերի տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսվիլին եւ ընկերության միջազգային կապերի վարչության ծրագրերի հարցերով պատասխանատու Մարկ Լիսակին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն:
Նախարարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում երկուստեք քննարկել են «Լա փոստ» եւ «Հայփոստ» ընկերությունների միջեւ 2010թ.-ին կնքված ծառայությունների համաձայնագրին: Ֆրանսիական կողմը նախարարին մանրամասն ներկայացրել է համաձայնագրով իրենց վերապահված գործառությունների շրջանակներում կատարված աշխատանքները եւ հետագա անելիքները:
«Լա փոստ» ընկերության միջազգային եւ արտաքին կապերի տնօրեն Ժան Պոլ Ֆորսվիլիը տեղեկացրել է, որ երկու փուլից կազմված աշխատանքների առաջին փուլը շուտով կավարտվի: Այն ներկայացնում է փոստային բաժանմունքների արդիականացմանը, նամակների, ծանրոցների առաքման արդյունավետության բարձրացմանը, ծանրոցների տեսակավորման կենտրոննների կառուցմանն ուղղված  առաջարկությունների փաթեթ:
Մ.Վարդանյանը  ներկայացրել է այն պահանջները, որոնք դրված են «Հայփոստ»-ի կառավարչի հետ բանակցությունների հիմքում, մասնավորապես` փոստային բաժանմունքների արդիականացում եւ դրանց քանակի սահմանում, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրում, ունիվերսալ ծառայությունների մատուցում, կադրերի վերապատրաստում: Նախարարը «Լա փոստ» ընկերության ներկայացուցիչներին առաջարկել է վերոնշյալ պահանջները ընդգրկել  իրենց առաջարկությունների փաթեթում, որը կներառվի նաեւ «Հայփոստ»-ի կառավարչի կողմից ներկայացվող բիզնես պլանում:
Կողմերը անդրադառձել են նաեւ ոլորտի օրենսդրական դաշտի բարելավման խնդիրներին: Նախարար Մ.Վարդանյանը հայտնել է, որ ներկա պահին փորձագետների խումբը աշխատում է Հայաստանի փոստային օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян 8 февраля принял директора управления по международным связям французской компании «Ла пост» Жан-Поля Форсвиля и руководителя отдела по вопросам программ управления по международным связям Марка Лисака. Во встрече участвовал также чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Анри Рено.
В ходе встречи стороны обсудили соглашение, заключенное между компаниями «Ла пост» и «Айпост» в 2010 году. Французская сторона детально представила министру свою работу, проделанную в рамках функций, закрепленных за ней по договору, и дальнейшие действия.
Жан-Поль Форсвиль сообщил, что первый из двух этапов работы в скором времени завершится. Он представляет собой пакет предложений, направленных на модернизацию почтовых отделений, повышение эффективности доставки писем, посылок, строительство центров сортировки посылок.
Варданян представил те требования, которые лежат в основе переговоров с управляющим «Айпост», в частности: модернизация почтовых отделений и определение их количества, внедрение современных технологий, предоставление универсальных услуг, переподготовка кадров. Министр предложил представителям компании «Ла пост» включить указанные требования в пакет своих предложений, который, в свою очередь, будет включен в бизнес-план, представляемый управляющим компании «Айпост».
Стороны обратились к проблемам улучшения законодательного поля в этой сфере. Министр сообщил, что сейчас группа экспертов работает над приведением армянского законодательства в почтовой сфере в соответствие с европейскими стандартами.