Վերջին գրեթե 40 տարիների ընթացքում երբեք չէիք տեսնի «խաղաղություն», «Հայաստան», «Ադրբեջան» բառերը միասին, և նույնիսկ եթե այս բառերը միասին օգտագործվեին, դա կնշանակեր ինչ-որ անհավանական բան: Ահա թե ինչու այն, ինչ տեղի է ունեցել 2025 թվականին և տեղի է ունենում հիմա, անհավանական է: Այդ մասին «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սակայն այս արարողությունը միայն խաղաղության համաձայնագիրը տոնելու մասին չէ, այն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից այն փաստի հաստատումն է, որ հակամարտության էջը փակ է, հակառակ դեպքում անիմաստ կլիներ Ադրբեջանի նախագահի կամ ինձ համար գալ այստեղ և արժանանալ այս պատվին:
Սա նաև միջազգային հանրության աջակցության դրսևորում է, որովհետև որոշումը կայացվել է Դատավորների կոմիտեի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են աշխարհի տարբեր ծայրերից բարձր հարգանքի արժանացած անդամներ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև նկատեց՝ չնայած մրցանակը տրվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, բայց այն երկու ժողովուրդներինն է:
«Անհավատալի բաները տեղի են ունենում, երբ կան հավատ, նվիրվածություն, տեսլական և իմաստություն: Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կնքվեց, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասկացան, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցվի հիմա, հակառակ դեպքում այն երբեք չի դադարեցվի՝ բերելով նորանոր տառապանքներ երկու երկրներին և ժողովուրդներին»,- ասաց նա:

Почти 40 лет вы никогда не видели слов «мир», «Армения» и «Азербайджан» вместе, и даже если бы они были использованы вместе, это означало бы нечто невероятное. Именно поэтому то, что произошло в 2025 году и происходит сейчас, невероятно. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на церемонии вручения премии Зайеда «За человеческое братство в 2026 году».
«Однако эта церемония — это не просто празднование мирного соглашения, это также подтверждение Арменией и Азербайджаном того факта, что страница конфликта закрыта, иначе для президента Азербайджана или меня было бы бессмысленно приезжать сюда и получать эту награду.
Это также проявление поддержки международного сообщества, поскольку решение было принято жюри, в состав которого входят весьма уважаемые члены из разных уголков мира», - добавил премьер-министр Армении.
Пашинян также отметил, что, хотя награда вручается лидерам Армении и Азербайджана, она принадлежит обоим народам.
«Невероятные вещи происходят, когда есть вера, преданность, видение и мудрость. Я думаю, что мирное соглашение было подписано потому, что Армения и Азербайджан поняли, что конфликт должен закончиться сейчас, иначе он никогда не закончится, принеся новые страдания обеим странам и народам», - подчеркнул он.