Վերջին գրեթե 40 տարիների ընթացքում երբեք չէիք տեսնի «խաղաղություն», «Հայաստան», «Ադրբեջան» բառերը միասին, և նույնիսկ եթե այս բառերը միասին օգտագործվեին, դա կնշանակեր ինչ-որ անհավանական բան: Ահա թե ինչու այն, ինչ տեղի է ունեցել 2025 թվականին և տեղի է ունենում հիմա, անհավանական է: Այդ մասին «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սակայն այս արարողությունը միայն խաղաղության համաձայնագիրը տոնելու մասին չէ, այն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից այն փաստի հաստատումն է, որ հակամարտության էջը փակ է, հակառակ դեպքում անիմաստ կլիներ Ադրբեջանի նախագահի կամ ինձ համար գալ այստեղ և արժանանալ այս պատվին:
Սա նաև միջազգային հանրության աջակցության դրսևորում է, որովհետև որոշումը կայացվել է Դատավորների կոմիտեի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են աշխարհի տարբեր ծայրերից բարձր հարգանքի արժանացած անդամներ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև նկատեց՝ չնայած մրցանակը տրվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, բայց այն երկու ժողովուրդներինն է:
«Անհավատալի բաները տեղի են ունենում, երբ կան հավատ, նվիրվածություն, տեսլական և իմաստություն: Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կնքվեց, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասկացան, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցվի հիմա, հակառակ դեպքում այն երբեք չի դադարեցվի՝ բերելով նորանոր տառապանքներ երկու երկրներին և ժողովուրդներին»,- ասաց նա:

During the last almost 40 years you would never have seen the words “peace, Armenia, Azerbaijan” as a part of an ensemble. And even if these words would come together, it would rather mean something unbelievable. That’s why, what has happened in 2025 and is happening now is unbelievable.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at the 2026 Zayed Award for Human Fraternity awards ceremony in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates.
“But this ceremony is not only a celebration of the peace deal, it is also a confirmation by both Armenia and Azerbaijan that the page of the conflict is turned, otherwise it would be meaningless for the President of Azerbaijan or for me to come here and accept this honor.
This is also an act of support by the international community, because the decision was made by the Judging Committee with highly respectable member list from all around the world,” the Armenian PM added.
Also, Pashinyan noted that although the 2026 Zayed Award for Human Fraternity is being formally presented to the leaders of Armenia and Azerbaijan, it is, in truth, an achievement that belongs to the two peoples.
“Unbelievable things happen when there is belief, devotion, vision and wisdom. I think the peace deal happened, because Armenia and Azerbaijan understood, that the conflict needs to be stopped now, otherwise it will never be stopped, bringing new and new sufferings to both countries and peoples,” the Armenian premier said.