Հայաստանի ոստիկանության Շիրակի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` Գյումրի քաղաքի մի քանի բնակիչների` Թուրքիայում սեռական շահագործման ենթարկվելու դեպքի առթիվ:
Դատախազության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երեւան քաղաքի բնակչուհի, ժամանակավորապես Թուրքիայում բնակվող, «Դոկտոր» մականվամբ Ս. Մարտիրոսյանը Գյումրի քաղաքի բնակչուհի, իր պարտապան Ն.Մովսիսյանի միջոցով հավաքագրել է Գյումրի քաղաքի բնակչուհի Գայանեին եւ 2010թ. օգոստոս ամսին տեղափոխել Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաք:
Տրապիզոն հասնելուն պես` Ս. Մարտիրոսյանը Ն.Մովսիսյանին եւ Գայանեին հանձնել է ազգությամբ թուրք, կավատ ոմն Սաֆային: Վերջինս 4 օր տեւողությամբ օրական 20 ժամ Ն.Մովսիսյանին եւ Գայանեին ենթարկել է սեռական շահագործման, իսկ ստացված գումարները տվել Ս. Մարտիրոսյանին:
Այնուհետեւ Ն.Մովսիսյանը եւ Գայանեն հրաժարվել են զբաղվել մարմնավաճառությամբ, եւ կավատ Սաֆան նրանց հանձնել է Թուրքիայի ոստիկանությանը, որի արդյունքում նրանք արտաքսվել են Թուրքիայից:
Նախաքննության տվյալներով Ս. Մարտիրոսյանը շարունակել է Ն. Մովսիսյանից պահանջել պարտքը վերադարձնել, իսկ չունենալու դեպքում հավաքագրել եւ Թուրքիա տեղափոխել աղջիկների` սեռական շահագործման համար: Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն` Ն. Մովսիսյանը խաբեությամբ, դայակություն կատարելու պատրվակով հավաքագրել եւ 2011թ. օգոստոսի 4-ին Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաք է տեղափոխել Գյումրի քաղաքի բնակչուհի Կարինեին:
Ս. Մարտիրոսյանը, օգտվելով Կարինեի խոցելի վիճակից, պարտադրել է նրան Թուրքիայում մարմնավաճառությամբ զբաղվել` պատճառաբանելով, թե վերջինս իրեն պարտք է շուրջ 5000 ԱՄՆ դոլար` ճանապարհածախսի, հագուստի եւ բնակության վայր տրամադրելու դիմաց:
Կարինեն 2011թ. օգոստոսից մինչեւ նույն թվականի դեկտեմբերի 1-ը Տրապիզոն քաղաքի «Իշիկ» հյուրանոցում զբաղվել է մարմնավաճառությամբ, որից ստացված գումարների զգալի մասը վերցրել է Ս. Մարտիրոսյանը: Ավելի ուշ Կարինեն նույնպես արտաքսվել է Թուրքիայից:
Փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Շիրակի քննչական բաժնում 2012թ. փետրվարի 11-ին հարուցվել է քրեական գործ: 2012թ. փետրվարի 14-ին Ն. Մովսիսյանին եւ Ս. Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով:
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչություն` նախաքննությունը շարունակելու համար:

В следственном отделе полиции Ширакской области Армении возбуждено уголовное дело по факту сексуальной эксплуатации нескольких жителей Гюмри в Турции.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, в ходе изучения подготовленных документов выяснилось, что жительница Еревана С.Мартиросян по кличке «Доктор», временно проживающая в Турции, при посредничестве Н.Мовсисян  (которая была должна «Доктору» некоторую сумму) завербовала жительницу Гюмри Гаяне и в августе 2010 года переправила ее в Трабзон. По прибытии в Трабзон, «Доктор» передала Н.Мовсисян и Гаяне турку-сутенеру Сафа, который в течение 4 дней, по 20 часов, подвергал женщин сексуальной эксплуатации. Полученную сумму передал С.Мартиросян.  После того, как женщины отказались заниматься проституцией, Сафа передал их местной полиции, в результате обе были депортированы. По данным расследования, Мартиросян продолжила требовать у Мовсисян вернуть деньги, либо завербовать и отправить в Турцию девушек. 4 августа 2011 года Мовсисян помогла переправить в Турцию жительницу Гюмри Карине. Там женщина до 1 декабря того же года занималась проституцией в гостинице «Ишик», и большую часть полученных денег отдавала С.Мартиросян. Позже Карине также была депортирована из Турции. По факту происшествия 11 февраля возбуждено уголовное дело. 14 февраля Н.Мовсисян и С.Мартиросян предъявлено обвинение по п. 1 и 2 ч. 2 статьи 132 УК Армении. Мерой пресечения избран арест.  Уголовное дело передано в производство Главного следственного управления полиции Армении. Как отмечается в сообщении, имена пострадавших женщин изменены.