Չինաստանը մտահոգված է Մերձավոր Արևելքում էսկալացիայի հնարավորությամբ և կողմերին կոչ է անում անցնել խաղաղ բանակցությունների։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը՝ մեկնաբանելով Իրանի կրիտիկական ենթակառուցվածքներին հարվածելու պատրաստակամության մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը։
«Չինաստանը խորապես մտահոգված է ստեղծված իրավիճակով։ Ընթացիկ ճգնաժամի էսկալացիան և դրա կարգավորման ժամկետների ձգձգումը չեն բխում կողմերից և ոչ մեկի շահերից», - նշել է նա։
Դիվանագետը նաև կոչ է արել ներգրավված կողմերին կառուցողական դեր խաղալ ճգնաժամի հաղթահարման և խաղաղ բանակցությունների առաջմղման գործում։

Китай обеспокоен возможностью эскалации на Ближнем Востоке, призывает стороны к мирным переговорам. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД КНР Мао Нин, комментируя заявление президента США Дональда Трампа о готовности нанести удары по критической инфраструктуре Ирана.
«Китай глубоко обеспокоен складывающейся ситуацией. Эскалация текущего кризиса и затягивание сроков его урегулирования не соответствуют интересам ни одной из сторон», - отметила она.
Дипломат также призвала вовлеченные стороны играть конструктивную роль в урегулировании кризиса и продвижении мирных переговоров.