Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը Axios-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը տեղեկացվել է Պակիստանի առաջարկի մասին, և պատասխանը շուտով կլինի։
Ավելի վաղ Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խնդրել էր երկու շաբաթով հետաձգել Իրանի համար սահմանված ժամկետը։
Նա միաժամանակ խնդրել էր Իրանին նույն ժամանակահատվածով բացել Հորմուզի նեղուցը։
Շարիֆի հայտարարությունը հնչել է Թրամփի կողմից Իրանի ենթակառուցվածքների դեմ գործարքի կամ լայնածավալ ռմբակոծությունների մեկնարկի ժամկետի լրանալուց հինգ ժամ առաջ։
Պակիստանը վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում եղել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև գլխավոր միջնորդը։
Ինչպես հաղորդել է Axios-ը, վերջին 24 ժամվա ընթացքում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններում առաջընթաց է գրանցվել։ Այդ առաջարկը կարող է երկու կողմերին էլ ստիպել ժամանակավորապես հետաձգել բանակցությունները։
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան Reuters-ին ասել է, որ Թեհրանը «դրականորեն քննարկում է» Պակիստանի առաջարկը։

Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливит заявила изданию Axios, что президент США Дональд Трамп был поставлен в известность о предложении Пакистана, и ответ скоро последует.
Ранее премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф обратился с просьбой к президенту США Дональду Трампу отложить свой крайний срок для Ирана на две недели.
Он также попросил Иран открыть Ормузский пролив на такой же срок.
Заявление Шарифа прозвучало менее чем за пять часов до истечения срока, установленного Трампом для заключения сделки или начала массированной бомбардировки иранской инфраструктуры.
Пакистан был основным посредником между США и Ираном в течение последних нескольких недель.
Как сообщал Axios, за последние 24 часа в переговорах между США и Ираном был достигнут прогресс. Это предложение может дать обеим сторонам временную передышку.
Высокопоставленный иранский чиновник сообщил агентству Reuters, что Тегеран «положительно рассматривает» пакистанское предложение.