ՌԴ դաշնային միգրացիոն ծառայությունը կազմել է այն ներգաղթյալների ցանկը, որոնց նկատմամբ հեռավար կարգով երկրի տարածք մուտք գործելու արգելք կսահմանվի: Ցանկը կազմված է այն 800 հազար օտարերկրացիներից, որոնք խախտել են ռուսական միգրացիոն օրենսդրությունը: Նշվածներից 200 հազարը մերձմոսկավյան շրջաններում են գրանցված, հայտնել է ծառայության Մոսկվայի մարզի բաժնի ղեկավար Օլեգ Մոլոդիեւսկին:
Դաշնային միգրացիոն ծառայության օպերատորները առկա հաշվարկային բազայում ստուգում են ՌԴ տարածքում գտնվող օտարերկրացիների մոտ խախտումների առկայությունը, պատմել է Մոլոդիեւսկին:
«Եթե աշխատակիցը թեկուզ մեկ խախտում է հայտնաբերում, օրինակ` որ ներգաղթյալը 90 օրից ավել է ՌԴ տարածքում գտնվել եւ մեկ ամսվա ընթացքում չի հեռացել երկրից, կատարել է երկու եւ ավելի իրավախախտումներ, անձնական բնույթի կեղծ տեղեկատվություն է տրամադրել, սահմանված տուգանքը չի վճարել, ապա փաստաթղթեր են կազմվում հետագայում երկրի տարածք մուտքը հեռավար կարգով արգելելու վերաբերյալ եւ ծառայության գլխավոր վարչություն ուղարկվում»,- մեկնաբանել է տարածքային գրասենյակի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, հիմնականում խախտումներ են հայտնաբերվում առ այն, որ օտարերկրացի քաղաքացին 90 օրից ավել է մնացել երկրում կամ երկու եւ ավելի իրավախախտում է թույլ տվել:
Ծառայության ցանկում հայտնված մարդիկ կարող են շարունակել երկրի տարածքում մնալ, սակայն եթե միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների տեսադաշտում հայտնվեն, անմիջապես կալանքի տակ են առնվելու եւ արտաքսվելու երկրից, ընդգծել է Մոլոդիեւսկին:

Федеральная миграционная служба (ФМС) России составила список мигрантов, которым дистанционно закрыли въезд на территорию России. В список внесены 800 тысяч иностранцев, нарушивших российское миграционное законодательство, 200 тысяч из них зарегистрированы на территории Подмосковья, сообщил в интервью газете «Известия» глава УФМС по Московской области Олег Молодиевский.
По существующим учетным базам операторы ФМС проверяют иностранного гражданина на наличие нарушений во время его пребывания на территории РФ, рассказал Молодиевский.
«Если сотрудник выявляет хотя бы одно из нарушений - например, мигрант пребывает на территории РФ больше 90 суток и в течение месяца не выехал, совершил два и более правонарушений, внес о себе ложную информацию, не оплатил штрафа, - то оператор собирает документы на дистанционное закрытие дальнейшего въезда в страну и отправляет их в Главное управление ФМС», - пояснил глава регионального УФМС.
В основном, по его словам, нарушения связаны с тем, что иностранные граждане совершили два правонарушения или не покинули страну по истечении разрешенного времени пребывания - 90 суток.
Иностранцы, внесенные в список лиц, которым ФМС дистанционно закрыла въезд на территорию РФ, могут находиться в стране, однако как только тот или иной нарушитель попадет в поле зрения сотрудников миграционной службы, он сразу же будет задержан, а затем депортирован, подчеркнул Молодиевский.