Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր առավոտյան խորհրդակցություն է հրավիրել ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված լայնամասշտաբ նախահարձակ գործողությունների կապակցությամբ: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ այս աննախադեպ գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության հերթական անթաքույց դրսեւորումն է:«Հայկական զինուժը՝ զգալի կորուստներ հասցնելով եւ հետ շպրտելով հակառակորդին, լիովին վերահսկում է իրավիճակը: Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցներն իրենց ողջ կարողություններով պատրաստ են իրավիճակի կայունացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերի»:
ՀՀ ՊՆ փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ 1994 թվականից ի վեր աննախադեպ գործողություններ են ձեռնարկվել հակառակորդի կողմից. այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում ակտիվ մարտական գործողությունները շարունակվում են, հայկական զինված ուժերը հակառակորդին արժանի հակահարված են հասցրել:
Համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարականներ տալուն զուգահեռ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է հանրությանը ժամանակին եւ ճշգրիտ տեղեկատվություն հասցնելու անհրաժեշտությունը:
Հայկական զինուժը ոչնչացրել է ադրբեջանական դիվերսիոն հետախուզական խումբ. ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանի գործունեությունը ահաբեկչություն է. ԱԺ փոխնախագահ
Իրավիճակը շփման գծում. 12-ամյա մի երեխա սպանվել է, երկուսը վիրավոր են. ԼՂՀ ՊԲ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին թեժ մարտերը շարունակվում են. Արծրուն Հովհաննիսյան
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարությունը
Հայկական զինուժը խոցել է Ադրբեջանի մեկ ուղղաթիռ. ԼՂՀ ՊԲ
Ադրբեջանի զինուժը դիմել է բացահայտ հարձակողական գործողությունների. թեժ բախումներ են ընթանում. ԼՂՀ ՊԲ

Премьер-министр Армении Овик Абрамян утром 2 апреля созвал совещание в связи с широкомасштабными наступательными действиями, предпринятыми азербайджанскими вооруженными силами по всей линии соприкосновения с вооруженными силами Нагорного Карабаха. В совещании приняли участие вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян, министр-руководитель аппарата Правительства Армении Давид Арутюнян, министр здравоохранения Армении Армен Мурадян, министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян, заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Премьер-министр Армении отметил, что подобные беспрецедентные действия противника являются очередным откровенным проявлением политики Азербайджана по срыву процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
«ВС Армении, нанеся значительные потери и отбросив противника на исходные позиции, полностью контролируют ситуацию. Государственные структуры Армении готовы предпринять необходимые шаги по стабилизации ситуации», - заявил Абрамян.
В свою очередь, заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян доложил о ситуации, отметив, что со стороны противника приняты беспрецедентные с 1994 года действия. На данный момент на линии соприкосновения ВС Нагорного карабаха и Азербайджана продолжаются активные боевые действия, армянские вооруженные силы нанесли противнику достойный контрудар.
Дав поручения соответствующим ведомствам, Овик Абрамян отметил необходимость своевременной и точной подачи информации общественности.