ԿԸՀ-ն մայիսի 12-ի արտահերթ նիստի ժամանակ քննարկում է «Ելք» դաշինքի երկու դիմումները։
Առաջին դիմումը պահանջում է դատարանին ներկայացնել հայց՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններին ՀՀԿ-ի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին։
Երկրորդ դիմումը պահանջում է դիմել ոստիկանություն, որպեսզի ՀՀԿ-ի նախընտրական շտաբերի առջեւ հերթապահություն սահմանվի։ Հաջորդ պահանջն է անվավեր ճանաչել բոլոր այն քվեաթերթիկները, որոնց վրա կան գունավոր գրիչներով արված նշումներ, նաեւ ծրարներ, որոնց մեջ կան այլ առարկաներ, մասնավորապես դրամապանակ։ Եվ ԿԸՀ-ից «Ելք» դաշինքի երրորդ պահանջը  նպատակ ունի կանխել ՀՀԿ շտաբերում եղած քվեաթերթիկների հայտնվելը ընտրատեղամասերում։
Նիստի սկզբում ՀՀԿ ներկայացուցիչ Զավեն Առաքելյանը ներկայացրել էր միջնորդություն՝ ՀՀԿ-ին որպես երրորդ կողմ ներգրավելու մասին։
«Ելք» դաշինքի լիազոր ներկայացուցիչ Վահագն Հովակիմյանը նիստի ընթացքում հարցրել է ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին, թե ինչպես է նա իմացել այն մասին, թե ինչ քվեաթերթիկներ կան ՀՀԿ նախընտրական շտաբում ( նա այդ մասին հայտնել էր «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության թղթակցի հետ զրույցում)։ «Դրանով իսկ դուք արդեն հրապարակել եք ԿԸՀ-ի որոշումը։ Ինչպե՞ս եք իմացել, թե ինչ քվեաթերթիկներ են եղել շտաբում, եթե շտաբը երեկվանից փակ է»,- հարցրել է Վահագն Հովակիմյանը։
Ի պատասխան Տիգրան Մուկուչյանը հայտնել է «Մեր որոշումների հիմքում փաստացի հանգամանքներն են»։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-ի լույս 12-ի գիշերը «Ելք» դաշիքից քաղաքապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա համակիրները ՀՀԿ-ի քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանի՝ Կուրղինյան փողոցի վրա գտնվող նախընտրական շտաբի մոտ պահանջել են բացել շտաբի դուռը, քանի որ համոզված էին, որ այնտեղ կան քվեաթերթիկներ, փող ու ընտրողների ցուցակները։ Մինչ այդ լրագրող Աննա Զախարյանը ոստիկանությանը հաղորդում էր տվել այն մասին, որ հարձակման է ենթարկվել, երբ նկարահանում էր այդ նույն շտաբում ընտրակաշառքի բաժանումը։ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է լրագրողի հեռախոսում պահպանված տեսանյութը, որը չէին հասցրել ոչնչացնել Տարոն Մարգարյանի շտաբի անդամները։ Այս միջադեպի առթիվ Մալաթիա – Սեբաստիա համայնքի ոստիկանությունում քննություն է իրականացվում։

YEREVAN. – Armenia’s Central Electoral Commission is discussing the applications filed by the opposition Yelk bloc.
The first complaint demands to file a lawsuit in order to annul registration of the ruling Republican Party of Armenia for the elections to the Council of Elders of Yerevan. The second statement contains a demand to appeal to the police in order to have a watch before the campaign headquarters of the Republican Party of Armenia. The next requirement concerns the invalidation of ballots containing marks made with colored pens, as well as envelopes containing other items, in particular, paper.
On the night of 11 to 12 May, mayoral candidate from Yelk bloc Nikol Pashinyan and his associates gathered at the campaign headquarters of the candidate from RPA Taron Margaryan. They demanded to have the door of the headquarters opened, because, in their opinion, there are electoral ballots, money and voter lists there.
Prior to that, journalist Anna Zakharyan filed an application with the police about the crime because she had been attacked when she was filming the process of distributing electoral bribery at the same headquarters. Nikol Pashinyan posted a video preserved in the journalist's phone, which the members of Taron Margaryan's staff did not manage to destroy. An investigation is being conducted in the police department of the Yerevan-Malatia-Sebastia administrative district.