Հայաստանի համար շենգենյան վիզան հանելու հարցը Եվրամիության օրակարգից հանված չէ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 31-ին, Երեւանում «ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները եւ հեռանկարները» թեմայով քննարկման ժամանակ նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նրա խոսքով, դեռ կան հարցեր, որոնք ձգձգում են վիզայի ազատականացման պահը։
«Այդ հարցը մեր օրակարգում է, բայց այնքան էլ մոտակա հեռանկար չի ակնկալվում»,-ասաց ԵՄ դեսպանը:
Նրա խոսքով, իրենք ակնկալում են, որ ընտանեկան բռնության կանխարգելման օրենքը վերջապես  կընդունվի. «Դա պետք է 2016 թվականին լիներ, բայց նախատեսվում է այս տարի։ Այս կարգի փոփոխություններ չեն կարող շրջանցվել։ Եթե դուք չեք կարողանում գնալ Եվրոպա, ապա Եվրոպան բերեք ձեզ մոտ»:

Вопрос отмены шенгенских виз для граждан Армении не снят с повестки ЕС.  Об этом заявил 31 мая в ходе обсуждения на тему «Перспективы отношений ЕС – Армения» руководитель делегации Евросоюза в Армении, посол Петр Свитальский.
По его словам, пока есть вопросы, которые и задерживают момент либерализации визового режима. «Этот вопрос в нашей повестке, но ожидания не такие большие в краткосрочной перспективе», - признался европейский чиновник. Он добавил: «Мы ожидаем, что, наконец, будет принят закон о предотвращении семейного насилия. Это должно было произойти еще в 2016 году. Изменения подобного порядка не могут быть обойдены. Если вы не в состоянии идти в Европу, то Европу приведите к себе».