Պատճառներ չկան, որոնք կխանգարեն Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Բրյուսելում պայմանագրի ստորագրմանը։ Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին Երեւանում ասել է Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Բարտոշ Չիխոցկին։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ մենք Հայաստանի իշխանությունների հետ մշտական երկխոսության մեջ ենք։ Սեկտորային նախարարությունները մշտական կապի մեջ են։ Ոչ ոք ոչինչ չի ստիպելու։ Ես վստահ եմ, որ Հայաստանը նույնպես հասկանում է, որ ԵՄ–ի հետ հարաբերությունները գործընթաց է։ Սակայն այդ գործընթացը փոխադարձ է։ Ոչ միայն օգուտ եք ստանում ձեր արտադրանքի արտահանումից, այլ նաեւ պարտավորություններ եք ստանձնում իրականացնել որոշ բարեփոխումներ եւ պահպանել որոշ սկզբունքներ, որոնք երբեմն սկզբնական փուլում շատ թանկ են արժենում։ Բայց դրանք օգտակար են երկարաժամկետ հեռանկարում։ Ես վստահ եմ, որ Հայաստանում դուք լավ եք հասկանում դա»,– ասել է Չիխոցկին։
Անդրադառնալով ԵՄ–ի հետ Հայաստանի շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմանը՝ Լեհաստանի փոխարտգործնախարարը նշեց. «Մենք ակնկալում ենք, որ համաձայնագիրը կթեթեւացնի տնտեսական համագործակցությունը, մարդկանց միջեւ շփումը, ներդրումները։ Մենք աշխատում ենք մի միջավայրում, որտեղ կառավարությունն ի վիճակի չէ ընկերություններին ասել՝ գնա՛ այստեղ, արի՛ այստեղ, ներդրումնե՛ր արա։ Լեհաստանի կառավարությունը կարող է եւ պարտավոր է անել մի բան՝ ապահովել գործարարների օրինական համագործակցությունը, Լեհաստանում, Հայաստանում եւ Գերմանիայում ուսանողների կրթությունը»,– ասել է նա։
Փոխարտգործնախարարի խոսքով՝ Լեհաստանը շատ է կարեւորում «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակում «հովանոցի տակ» գործունեության կարեւորությունը։ «Ես նկատի ունեմ տրանսպորտը, էներգետիկան, սոցիալական ոլորտը, գիտությունը։ Դա դրական, կառուցողական օրակարգ է տալիս «Արեւելյան գործընկերության» երկրների եւ ԵՄ–ի համար»,– ասել է Բարտոշ Չիխոցկին։

Нет причин, из-за которых договор между Арменией и Европейским союзом не мог бы быть подписан на саммите «Восточного партнерства» в Брюсселе. Об этом 27 сентября на брифинге в Ереване заявил заместитель министра иностранных дел Польши по вопросам безопасности, консульской и восточной политики Бартош Чихоцки.
«Я очень рад, что мы с армянскими властями в постоянном диалоге. Секторные министерства находятся в постоянном контакте. Нужно желание обеих сторон. Никто заставлять не будет. Я уверен, что Армения тоже понимает: отношения с ЕС – это процесс», - отметил Чихоцки. Очень многое, по его словам, можно получить с каждым последующим шагом. «Но это – процесс взаимный. Там не только польза в увеличении вашего экспорта, там есть и обязательства по определенным реформам, по соблюдению определенных принципов, которые иногда очень дорого стоят в начальный период, но они очень полезны в продолжительном времени. Я уверен, что у вас в Армении есть хорошее понимание этого», - подчеркнул Бартош Чихоцки.
Касаясь перспектив, которые откроются для Армении после подписания рамочного соглашения с Европейским союзом, замминистра Польши отметил: «Мы ожидаем, что соглашение облегчит экономическое взаимодействие, контакты между людьми, инвестиции, основанные на единых принципах, правилах и приверженности. Мы работаем в среде, где Правительство не в состоянии говорить компании: «иди туда, иди сюда и инвестируй свои деньги». Что Правительство Польши в состоянии и обязано сделать, это – создать легальные рамки для сотрудничества бизнесменов, для обучения студентов в Польше, в Германии, в Армении». Польша, согласно дипломату, придает важность деятельности под «зонтом» взаимосвязанности в рамках «Восточного партнерства». «Я имею в виду транспорт, энергетику, социальную сферу, науку. Это даст позитивную, конструктивную повестку на протяжении многих лет для стран «Восточного партнерства» и Европейского союза», - добавил Бартош Чихоцки.
Напомним, что на саммите ВП в Брюсселе 24 ноября ожидается подписание рамочного соглашения между Арменией и Европейским союзом.