Իսրայելում Գվատեմալայի դեսպանությունը Թել-Ավիվից կտեղափոխվի Երուսաղեմ: Այս մասին թվիթերյան իր էջին հայտնել է կենտրոնաամերիկյան հանրապետության նախագահ Ջիմի Մորալեսը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Գվատեմալայի սիրելի ժողովուրդ, ես այսօր զրուցել եմ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, - գրել է Մորալեսը: - Հիմնական թեմաներից մեկը Գվատեմալայի դեսպանատան՝ Երուսաղեմ վերադարձն էր: Տեղեկացնում եմ ձեզ, որ ես հանձնարարել եմ ԱԳՆ-ին համապատասխան աշխատանքներ սկսել, որպեսզի դա տեղի ունենա»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 6-ին հայտարարել էր, որ ժամանակն է ճանաչել Երուսաղեմը՝ որպես Իսրայելի մայրաքաղաք եւ հանձնարարել էր նախապատրաստական աշխատանքներ սկսել՝ Թել-Ավիվից Երուսաղեմ ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխման համար:
Դեկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 128 «կողմ» ձայնով բանաձեւ էր ընդունել Թրամփի՝ Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշման դեմ: Փաստաթղթին դեմ էր հանդես եկել 9 երկիր՝ Գվատեմալան, Հոնդուրասը, Իսրայելը, Մարշալյան կղզիները, Միկրոնեզիան, Նաուրուն, Պալաուն, ԱՄՆ-ն եւ Տոգոն: Եւս 35 երկիր քվեարկության ժամանակ ձեռնպահ էր մնացել:

Guatemalan President Jimmy Morales has informed on his Twitter account that his country’s embassy in Israel will be moved from Tel Aviv to Jerusalem, according to TASS news agency of Russia.
“Dear people of Guatemala, today [Sunday] I have talked with the Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu,” wrote Morales. “One of the most important topics was the return of Guatemala’s embassy to Jerusalem.
“For this reason I am informing you that I have given instructions to the foreign ministry that it start the necessary respective coordination to make this happen.”
On December 6, US President Donald Trump stated that he recognizes Jerusalem as the capital city of Israel, and said the US Department of State has been ordered to start transferring the US embassy in Israel, from Tel Aviv to Jerusalem. But this decision has brought about worldwide reaction.
And on December 21, the UN General Assembly voted 128-9 with 35 abstentions in favor of a nonbinding resolution declaring Trump’s recognition of Jerusalem as Israel’s capital “null and void.” Armenia also voted for the resolution, whereas the nine countries that voted against it include Guatemala.