ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել բոլոր երկրներին Քաբուլում նոր ահաբեկչական հարձակում իրագործած «Թալիբան» շարժման դեմ վճռական գործողություններ ձեռնարկել, հայնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Բոլոր երկրները պետք է վճռական գործողություններ նախաձեռնեն «Թալիբան» շարժման եւ ահաբեկչական ենթակառուցվածքների դեմ, որոնք սատարում են թալիբներին»,- նշել է նա Սպիտակ տան մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ես դատապարտում եմ Քաբուլում ստոր հարձակումը, որի հետեւանքով մեծ թվով քաղաքացիական անձինք են զոհվել եւ հարյուրավորները վիրավորվել են,- նշել է նախագահը: - Այս արյունահեղ ահաբեկչական հարձակումը մեր եւ մեր աֆղանցի գործընկերների վճռականությունը միայն ամրապնդում է: Դաժանությունը, որին դիմում է «Թալիբան» շարժումը, իր նպատակին չի հասնում»:
Թրամփի խոսքով՝ «ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Աֆղանստանում անվտանգության ապահովմանը» եւ կձգտի, որպեսզի այնտեղ «ահաբեկիչներ չմնան, որոնք որպես իրենց թիրախ կընտրեին ամերիկացիներին», նրանց դաշնակիցներին եւ «բոլոր նրանց, ովքեր իրենց չարամիտ գաղափարախոսությանը համաձայն չեն»:
Նախօրեին Քաբուլի Վազիր Աքբար Խան թաղամասում, որտեղ տեղակայված են արտասահմանյան երկրների դեսպանատները եւ կառավարական շենքերը: Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրել է շտապ օգնության ականապատ մեքենան: Պայթյունի հետեւանքով զոհվել է 95  մարդ, 163-ը՝ վիրավորվել: Պատասխանատվությունը ստանձնել է «Թալիբան» շարժումը:

Президент США Дональд Трамп призвал  все страны предпринять решительные действия против движения «Талибан», организовавшего новый теракт в Кабуле, сообщает ТАСС.
«Все страны должны предпринять решительные действия против движения «Талибан» и террористической инфраструктуры, которая поддерживает их талибов», - отметил он в заявлении, распространенном пресс-службой Белого дома.
«Я осуждаю подлое нападение в Кабуле, в результате которого погибло много гражданских лиц и сотни получили ранения, - указал президент. - Этот кровавый теракт лишь укрепляет нашу решимость и решимость наших афганских партнеров. Жестокость, к которой прибегает движение «Талибан», не достигнет своей цели».
По словам Трампа, «США привержены обеспечению безопасности в Афганистане» и будут стремиться к тому, чтобы там «не осталось террористов, которые бы в качестве своих целей избирали американцев», их союзников и «всех тех, кто не разделяет их злобную идеологию».
Накануне вблизи правительственного квартала в столице Афганистана прогремел взрыв. По данным телеканала Tolo News, террорист-смертник подорвал загруженную взрывчаткой машину скорой помощи. В результате взрыва, по последним данным, погибли 95 человек, еще 163 получили ранения. Ответственность взяло на себя движение «Талибан».