ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել բոլոր երկրներին Քաբուլում նոր ահաբեկչական հարձակում իրագործած «Թալիբան» շարժման դեմ վճռական գործողություններ ձեռնարկել, հայնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Բոլոր երկրները պետք է վճռական գործողություններ նախաձեռնեն «Թալիբան» շարժման եւ ահաբեկչական ենթակառուցվածքների դեմ, որոնք սատարում են թալիբներին»,- նշել է նա Սպիտակ տան մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ես դատապարտում եմ Քաբուլում ստոր հարձակումը, որի հետեւանքով մեծ թվով քաղաքացիական անձինք են զոհվել եւ հարյուրավորները վիրավորվել են,- նշել է նախագահը: - Այս արյունահեղ ահաբեկչական հարձակումը մեր եւ մեր աֆղանցի գործընկերների վճռականությունը միայն ամրապնդում է: Դաժանությունը, որին դիմում է «Թալիբան» շարժումը, իր նպատակին չի հասնում»:
Թրամփի խոսքով՝ «ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Աֆղանստանում անվտանգության ապահովմանը» եւ կձգտի, որպեսզի այնտեղ «ահաբեկիչներ չմնան, որոնք որպես իրենց թիրախ կընտրեին ամերիկացիներին», նրանց դաշնակիցներին եւ «բոլոր նրանց, ովքեր իրենց չարամիտ գաղափարախոսությանը համաձայն չեն»:
Նախօրեին Քաբուլի Վազիր Աքբար Խան թաղամասում, որտեղ տեղակայված են արտասահմանյան երկրների դեսպանատները եւ կառավարական շենքերը: Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրել է շտապ օգնության ականապատ մեքենան: Պայթյունի հետեւանքով զոհվել է 95  մարդ, 163-ը՝ վիրավորվել: Պատասխանատվությունը ստանձնել է «Թալիբան» շարժումը:

US President Donald Trump has called for "decisive action" against the Taliban terrorist group by “all countries” in Afghanistan following yet another terror bombing in the country’s capital Kabul that killed at least 95 people, Press TV reported.
"I condemn the despicable car bombing attack in Kabul today that has left scores of innocent civilians dead and hundreds injured,” Trump said in a statement released on Saturday. “This murderous attack renews our resolve and that of our Afghan partners."
"Now, all countries should take decisive action against the Taliban and the terrorist infrastructure that supports them," he emphasized.
"The Taliban's cruelty will not prevail," Trump further claimed. "The United States is committed to a secure Afghanistan that is free from terrorists who would target Americans, our allies and anyone who does not share their wicked ideology."
An explosives-packed ambulance was used for the latest Kabul bombing. Terrified survivors fled the crowded area of the Afghan capital, which was scattered with body parts, blood and debris, and hospitals were overwhelmed by the large number of wounded, estimated to number at least 158.