Հոլոքոստի պատմության Յադ Վաշեմ մեմորիալ համալիրը դատապարտել է Լեհաստանում մտցված քրեական պատասխանատվությունը այն արտահայտությունների համար, որոնք լեհերի դեմ որեւէ մեղադրանք են պարունակում նացիստների հանցագործություններին մասնակցության մասին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Երուսաղեմում գտնվող Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի համաշխարհային կենտրոնի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունը:
«Յադ Վաշեմը դեմ է հանդես գալիս Լեհաստանի խորհրդարանում հաստատված օրենքին, որը կարող է վնաս հասցնել օգնության վերաբերյալ պատմական ճշմարտություններին, որը Հոլոքոստի ժամանակ գերմանացիները ստացել են լեհերից,- նշված է փաստաթղթում: - Յադ Վաշեմը կշարունակի օժանդակել այն հետազոտություններին, որոնք ուղղված են Հոլոքոստի ժամանակ հրեաների նկատմամբ լեհերի վերաբերմունքին առնչվող ճշմարտության բացահայտմանը»: Երուսաղեմյան կենտրոնում նշել են, որ «գիտնականների կամ այլ անձանց հայկտարարությունների սահմանափակումները հանցագործություններին լեհ ժողովրդի ուղղակի կամ անուղղակի մասնակցության մասին, որոնք Հոլոքոստի ժամանակ իրականացվել են նրա հողում, պատմական ճշմարտության լուրջ խեղաթյուրում են»:
Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին հայտարարել է, որ իր երկիրը հանդես է գալիս ընդդեմ հրեա կամ լեհ ժողովուրդների պատմության խեղաթյուրման: Նա այս մասին նշել է Twitter-ում՝ մեկնաբանելով Իսրայելի կառավարության արտահայտությունները, որը քննադատել է Լեհաստանի Սեյմի ընդունած լրացումները:
«Լեհաստանը եւ Իսրայելը 2016 թվականին ընդհանուր հայտարարություն են ընդունել, որում նրանք հանդես են գալիս հրեա կամ լեհ ժողովուրդների պատմության խեղաթյուրման բոլոր փորձերի դեմ՝ հոլոքոստի ժամանակ հրեաների ողբերգության ժխտման կամ նվազեցման ճանապարհով, կամ սխալ տերմինների օգտագործման, ինչպիսին է «մահվան լեհական ճամբարներ» արտահայտությունը,- գրել է նա:

Мемориальный комплекс истории Холокоста Яд Вашем осудил введение в Польше уголовной ответственности за высказывания, содержащие любые обвинения против поляков в соучастии в преступлениях нацистов. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на представительство коммюнике пресс-службы расположенного в Иерусалиме всемирного центра памяти жертв Холокоста.
«Яд Вашем выступает против прошедшего утверждение в парламенте Польши нового закона, который может нанести ущерб историческим истинам в отношении помощи, которую немцы получали от польского населения во время Холокоста, - говорится в документе. - Яд Вашем продолжит поддерживать исследования, направленные на раскрытие сложной истины, касающейся отношения польского населения к евреям во время Холокоста». В иерусалимском центре указали, что «ограничения на заявления учеными или другими лицами о прямом или косвенном участии польского народа в преступлениях, совершенных на его земле во время Холокоста, являются серьезным искажением» исторической правды.
Премьер Польши Матеуш Моравецкий заявил, что его страна выступает против искажения истории еврейского или польского народов. Об этом он написал в Twitter, комментируя высказывания правительства Израиля, которое раскритиковало принятые Сеймом (нижней палатой парламента) республики поправки.
«Польша и Израиль в 2016 году приняли общее заявление, в котором они выступают против всех попыток искажения истории еврейского или польского народов путем отрицания или преуменьшения трагедии евреев во время Холокоста или использования ошибочных терминов, таких как «польские лагеря смерти», - написал он.