«Նա մեզ արքա չէ» ակցիաները իրականացվում են մայիսի 7-ին կայանալիք Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության առիթով։ Մի քանի քաղաքներում, օրինակ՝ Վլադիվոստոկում եւ Խաբարովսկում, իշխանությունները ցույցերի անցկացման թույլտվություն տվել են, իսկ մյուս քաղաքներում, ինչպես Մոսկվայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում՝ ոչ։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 11։00-ի դրությամբ հայտնի է Բարնաուլում, Կրասնոյարսկում եւ Տոմսկում կալանավորվածների մասին։ Մի քանի քաղաքներում Ալեքսեյ Նավալնիի կողմակիցներին կալանավորել էին մայիսի 5-ի ցույցերի նախօրեին, գրում է «Մեդուզա»-ն։
Չելյաբինսկում Նավալնիի շտաբի համակարգող Բորիս Զոլոտարեւսկին գտնում է, որ ակտիվիստների կալանավորումը քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննության պատրվակով իրավապահ մարմինների նոր մարտավարություն է։ Նա նաեւ հայտնել է երեք ակտիվիստների կալանավորման մասին։
Չելյաբինսկում կալանավորվել են Նավալնիի շտաբի կամավորներ Ալեքսանդր Բելյաեւը եւ Դարյա Իգնատենկոն։ Նրանց կալանավորել են գողության գործի հետաքննության պատրվակով։
ՌԴ նախագահին կից մարդու իրավունքների խորհրդի ղեկավար Միխայիլ Ֆեդոտովը հրապարակել է հայտարարություն, որում կոչ է արել ակցիայի մասնակիցներին հետեւել օրենսդրությանը եւ չհրահրել ոստիկանությանը, իսկ իրավապահ մարմիններին զսպվածություն դրսեւորել եւ ապահովել հասարակական կարգը, ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից եւ կամայական ձերբակալություններից»։
Յակուտսկում ոստիկանությունը ցույցի ժամանակ կալանավորել է 75 մարդու՝ գրեթե բոլոր մասնակիցներին։
Կեմերովոյում կալանավորվել են Նավալնիի շտաբի համակարգող Քսենյա Պախոմովան, նրա տեղակալ Բորիս Պավլովը, կամավոր Դմիտրի Դիդենկոն։ Հայտնի է դարձել, որ Պախոմովային կալանավորել են դատավորին վիրավորելու գործով։

Акции «Он нам не царь», приуроченные к инаугурации Владимира Путина, которая пройдет 7 мая. В некоторых городах, например во Владивостоке и Хабаровске, власти дали разрешение на проведение акций, в других, в том числе в Москве и Санкт-Петербурге, — нет. По состоянию на 11:00 мск, известно о задержанных в Барнауле, Красноярске и Томске. В нескольких городах сторонников Алексея Навального задержали накануне акций 5 мая, пишет «Медуза»
Информационный портал «Якутск.Ру» также сообщает о массовых задержаниях участников протестной акции в городе.
Координатор штаба Навального в Челябинск Борис Золотаревский считает, что задержание активистов под предлогом допроса по уголовным делам — новая тактика правоохранительных органов. Золотаревский также сообщает о трех задержанных активистах.
В Челябинске задержаны волонтеры штаба Навального Александр Беляев и Дарья Игнатенко. Их, как сообщил Беляев «ОВД-Инфо», задержали под предлогом расследования дела о краже.
Глава Совета по правам человека (СПЧ) при президенте РФ Михаил Федотов опубликовал заявление, в котором призвал участников акций протеста «соблюдать законодательство и не провоцировать полицию, а сотрудников правоохранительных органов — проявлять сдержанность и обеспечивать общественный порядок, воздерживаясь от применения силы и произвольных задержаний».
В Якутске после несанкционированной акции и митинга полиция задержала 75 человек — почти всех участков. Об этом сообщает издание «Сибирь.Реалии» со ссылкой на координатора местного штаба Навального Анатолия Наговицына.
Либертарианская партия России сообщает в своем твитере, что среди задержанных ее член и публикует видео из автобуса, куда поместили участников акции.
В Кемерово задержаны координатор штаба Навального Ксения Пахомова, заместитель координатора Борис Павлов и волонтер Дмитрий Диденко. В трансляции «Навальный Live» сообщили, что Пахомову задержали по делу «об оскорблении судьи».