Գերմանիայի դեսպանությունը Գերմանիայի դաշնային կառավարության անունից շնորհավորում է Հայաստանին՝ 21 զրահապատ մարտական մեքենաների արդյունավետ կրճատման առիթով: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանությունը:
Հաղորդագրությունում նաեւ ասվում է. «Այս ջանքերի շնորհիվ Հայաստանն այլեւս կպահպանի զրահապատ մարտական մեքենաների՝ Եվրոպայում կոնվենցիոնալ զինված ուժերի պայմանագրով Treaty on Conventional Forces in Europe (CFE Treaty) ամրագրված սահմանաքանակը: Այս պայմանագիրը Եվրոպայում եւ Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւորագույն հիմնասյուներից է:
Կրճատումը հնարավոր է դարձել ՆԱՏՕ-ի Գործընկերություն հանուն խաղաղության հիմնադրամի ծրագրով եւ Գերմանիայի՝ որպես գլխավոր իրականացնող երկրի մասնակցությամբ: Գերմանիան այս ծրագրին տրամադրել է ավելի քան 1մլն եվրո եւ պատրաստ է պայմանագրի անդամ այլ երկրների նույնպես աջակցել Եվրոպայում կոնվենցիոնալ զինված ուժերի պայմանագրի դրույթների լիարժեք իրականացման հարցում:
Գերմանիայի դեսպանությունն այժմ կհետեւի հիմնադրամի ծրագրի մնացած քայլերի իրականացմանը, ինչը մասնավորապես ենթադրում է 140 զրահապատ մեքենաների ապառազմականացում, ապամոնտաժում եւ վնասազերծում, ինչպես նաեւ Պատերազմի պայթուցիկ մնացուկների եւ ականների ռիսկերի վերաբերյալ կրթական ստորաբաժանման (Explosive Remnants of War and Mine Risk Education (ERW/MRE) capability) հիմնում Հայաստանի մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտության կենտրոնում»:

YEREVAN. – On behalf of the German government, the German Embassy in Yerevan congratulates Armenia on the successful reduction of 21 armored combat vehicles. The embassy noted about this in a statement.
“Through this effort, Armenia is now in compliance with the threshold for armored combat vehicles set by the Treaty on Conventional Forces in Europe (CFE Treaty). This treaty is an important pillar of security in Europe and the South Caucasus,” the statement also reads. “The reduction has been made possible through a NATO Partnership for Peace Trust Fund project with Germany as the lead nation. Germany has provided more than 1 million EUR for this project and stands ready to assist other state parties in order to achieve full compliance with the provisions under the CFE treaty.
“The German Embassy now look ahead to the remaining steps of the Trust Fund project which include the demilitarization, dismantling and disposal of 140 armored vehicles as well as the establishment of an Explosive Remnants of War and Mine Risk Education (ERW/MRE) capability within the Armenian Centre for Humanitarian Demining and Expertise.”