ԱՄՆ Պետդեպի մամուլի քարտուղար Մորգան Օրթագուսը հանդես է եկել հայտարարությամբ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների կապակցությամբ, որի տեքստը հրապարակվել է ԱՄՆ Պետդեպի կայքում:
«Միացյալ Նահանգները մտահոգված են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շփման երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրություններով, որոնք հանգեցրել են զոհերի, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության շրջանում: Մենք ցավակցություն ենք հայտնում զոհվածների եւ վիրավորների ընտանիքներին:
ԱՄՆ-ը խստորեն դատապարտում է այդ էսկալացիան: Քարտուղարի տեղակալ Բիգունը կոչ է արել Ադրբեջանի ԱԳՆ Ջեյխուն Բայրամովին եւ Հայաստանի ԱԳՆ Զոհրաբ Մնացականյանին հորդորել կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, կիրառել ուղիղ հաղորդակցման միջոցները նրանց միջեւ հետագա էսկալացիայից խուսափելու համար, եւ խուսափել անօգուտ հռետորությունից ու գործողություններից, որոնք հանգեցնում են լարվածության աճին:
Միացյալ Նահանգները համարում է, որ արտաքին կողմերի կողմից բռնության էսկալացիային մասնակցությունը կարող է չափազանց անօգուտ լինել եւ միայն խորացնել տարածաշրջանային լարվածությունը: Մենք կոչ ենք անում կողմերին աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հնարավորինս արագ առարկայական բանակցություններին վերադառնալու համար: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարմորեն աջակցել կողմերին հակամարտության խաղաղ եւ կայուն կարգավորման համար»,-նշված է գերատեսչության հայտարարության մեջ:

Spokesperson of the US Department of State Morgan Ortagus has issued the following press statement on the escalation of violence between Armenia and Azerbaijan:
“The United States is alarmed by reports of large scale military action along the Line of Contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone that has resulted in significant casualties, including civilians.  We extend our condolences to the families of those killed and injured.
The United States condemns in the strongest terms this escalation of violence.  Deputy Secretary Biegun called the Foreign Minister of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, to urge both sides to cease hostilities immediately, to use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and to avoid unhelpful rhetoric and actions that further raise tensions on the ground.
The United States believes participation in the escalating violence by external parties would be deeply unhelpful and only exacerbate regional tensions.  We urge the sides to work with the Minsk Group Co-Chairs to return to substantive negotiations as soon as possible.  As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains committed to helping the sides achieve a peaceful and sustainable settlement to the conflict.”