Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ-ում Իսրայելի դեսպան Ռոն Դերմերին, որով խնդրել է, որ «Իսրայելն անմիջապես դադարեցնի մահաբեր կամ երկակի նշանակության նյութերի և տեխնոլոգիաների վաճառքը կամ փոխանցումը Ադրբեջանին»:
Նամակում Համբարյանը նշել է, որ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի և Հայաստանի ուղղությամբ Ադրբեջանի անակնկալ հարձակումից հետո իսրայելական արտադրության ԱԹՍ-ներն ու LORA հրթիռներն առանց տարբերակման կիրառվել են քաղաքացիական կառույցների դեմ: «Այս և այլ տեսակի մահաբեր զենքերի փոխադրումը պետք է անհապաղ դադարեցվի՝ հաշվի առնելով տարրական բարոյականությունը, ինչպես նաև Իսրայելի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի հարցը:
Համբարյանը եզրափակել է նամակը՝ հույս հայտնելով, որ «դեսպանը հրատապ կերպով իր մտահոգությունները կփոխանցի Իսրայելի կառավարությանը, աշխատանք կտարվի Ադրբեջանին զենքի վաճառքը և փոխադրումն անհապաղ դադարեցնելու ուղղությամբ և կերաշխավորվի, որ Իսրայելը երբեք մասնակից չի լինի հայերի երկրորդ ցեղասպանությանը»:

Armenian National Committee of America (ANCA) Chairman Raffi Hamparian, in letter to Israeli Ambassador to the United States Ron Dermer, asked that “Israel immediately halt the sale or transfer of lethal or dual-use material and technology to Azerbaijan,” The Armenian Weekly reported.
Hamparian shared that since the September 27th Azerbaijani surprise attack on Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia, Israeli-produced military drones and LORA missiles have been used indiscriminately against civilian populations centers. “Shipments of these and other deadly weapons must be ended immediately, as a matter of basic morality and both Israeli and international humanitarian law,” stated Hamparian.
Hamparian concluded the letter noting, “We look to you to urgently convey our concerns to the Israeli government, to work toward an immediate halt to all arms sales and transfers to Azerbaijan, and to ensure that Israel will never be complicit in a second Armenian Genocide.”