Իրանի փոխարտգործնախարար Աբասը մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագիրը` նշելով, որ Իրանի տարանցիկ ուղիները դեպի Հայաստան եւ Ադրբեջան չեն փոխվի, հաղորդում է IRNA-ն:
«Ցավոք, սոցիալական ցանցում կեղծ քարտեզների հետ միասին մոլորության մեջ գցող տեղեկատվություն է տարածվում, եւ այնպիսի հայտարարություններ են առաջադրվել, ինչպիսիք են միջանցքի ստեղծումը Հայաստանի ներսում կամ նույնիսկ Իրանի ներսում, տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության փոփոխություն եւ… Դա սկզբունքորեն անհնար է եւ արվում է կոնկրետ քաղաքական եւ քարոզչական նպատակներով»,- ասել է Արաքչին IRNA գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում:
«Ինչպես երեւում է այս քարտեզի վրա, Իրանի եւ Հայաստանի սահմանի երկայնքով աշխարհագրական գոտի ստեղծելու լայնորեն քննարկվող հարցը բոլորովին անհիմն է»,- ասել է նա:
«Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագրում նշվում է ավտոմեքենաների համար նախատեսված միջանցքի կամ, ավելի ճիշտ, Հայաստանի ներսում Նախիջեւանից դեպի Ադրբեջանի մայրցամաքային հատված տարանցիկ երթուղու ստեղծմանը, որի անվտանգությունը երաշխավորելու է Ռուսաստանը, իսկ հստակ երթուղին դեռ հայտնի չէ»,- շեշտել է նա:

Deputy Foreign Minister for Political Affairs Abbas Araghchi on Friday dismissed rumors on change in Iran's transit routes to Armenia and Azerbaijan after the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] ceasefire agreement, IRNA reported.
Unfortunately, false and misleading information along with fake maps are being released in cyberspace, and claims such as disconnection of Iran's border with Armenia, creating a corridor inside Armenia or even inside Iran, changing the geopolitics of the region have been raised, which are not based on reality are spread with special political and propaganda purposes, he said.
Referring to the main map of the aforesaid agreement, Araghchi said that as can be seen in this map, the discussion of creating a geographical strip along the border between Iran and Armenia, which has been discussed a lot, is completely baseless.
The special envoy of the Iranian president in presenting the Iranian peace plan further noted that "What is stated in the Karabakh ceasefire agreement is the creation of a road corridor, or better to say a transit route, inside Armenia from Nakhchivan to the mainland of Azerbaijan, which is secured by Russia. It will be guaranteed and its exact route is still unknown,” Abbas Araghchi added.