Իրանի փոխարտգործնախարար Աբասը մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագիրը` նշելով, որ Իրանի տարանցիկ ուղիները դեպի Հայաստան եւ Ադրբեջան չեն փոխվի, հաղորդում է IRNA-ն:
«Ցավոք, սոցիալական ցանցում կեղծ քարտեզների հետ միասին մոլորության մեջ գցող տեղեկատվություն է տարածվում, եւ այնպիսի հայտարարություններ են առաջադրվել, ինչպիսիք են միջանցքի ստեղծումը Հայաստանի ներսում կամ նույնիսկ Իրանի ներսում, տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության փոփոխություն եւ… Դա սկզբունքորեն անհնար է եւ արվում է կոնկրետ քաղաքական եւ քարոզչական նպատակներով»,- ասել է Արաքչին IRNA գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում:
«Ինչպես երեւում է այս քարտեզի վրա, Իրանի եւ Հայաստանի սահմանի երկայնքով աշխարհագրական գոտի ստեղծելու լայնորեն քննարկվող հարցը բոլորովին անհիմն է»,- ասել է նա:
«Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին համաձայնագրում նշվում է ավտոմեքենաների համար նախատեսված միջանցքի կամ, ավելի ճիշտ, Հայաստանի ներսում Նախիջեւանից դեպի Ադրբեջանի մայրցամաքային հատված տարանցիկ երթուղու ստեղծմանը, որի անվտանգությունը երաշխավորելու է Ռուսաստանը, իսկ հստակ երթուղին դեռ հայտնի չէ»,- շեշտել է նա:

Замглавы МИД Ирана Аббас прокомментировал соглашение о прекращении огня в Нагорном Карабахе, заявив, что  транзитные маршруты Ирана в Армению и Азербайджан не изменятся, сообщает ИРНА
«К сожалению, в социальной сети распространяется вводящая в заблуждение информация вместе с поддельными картами, и выдвигались такие заявления, как создание коридора внутри Армении или даже внутри Ирана, изменение геополитики региона и ... Это принципиально нереально и делается в конкретных политических и пропагандистских целях»,  - сказал Аракчи в эксклюзивном интервью ИРНА.
«Как видно на этой карте, широко обсуждаемый вопрос создания географической полосы вдоль границы между Ираном и Арменией совершенно необоснован», - указал он.
«В соглашении о прекращении огня в Нагорном Карабахе говорится о создании автомобильного коридора или, скорее, транзитного маршрута внутри Армении от Нахиджевана до материковой части Азербайджана, безопасность которого будет гарантировать Россия, а точный маршрут до сих пор неизвестен», - подчеркнул он.