Մենք մուրճը չենք թափահարելու: Մենք շինարարություն ենք սիրում եւ մուրճը կօգտագործենք ըստ դրա նպատակային նշանակության` շինարարության մեջ: Այս մասին Մարալիկի բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր է, վարչապետի պաշտոնակատարը, մուրճով զինված, հակառակորդներին սպառնում է «խփել ժանգոտ մեխերը»:
«Մենք հիստերիկ դրսեւորումների կարիք չունենք: Զայրույթը թուլության դրսեւորում է: Մարդը փորձում է ինչ-որ կերպ փոխհատուցել իր բարդույթները: Ես 11 տարի զբաղեցրել եմ Հայաստանի վարչապետի եւ նախագահի բարձրագույն պաշտոնները, եւ ոչ մեկից չեք լսի, որ ես բարձրացնում եմ ձայնս: Բայց չկար առաջադրանք, որը չկատարվեր»,- ասաց Քոչարյանը:
Նա շեշտեց, որ իր ղեկավարած թիմի առավելությունը կառավարման կարողություններն են: «Դա էլ ավելի ակնհայտ է երկրում կառավարման ճգնաժամի ֆոնին: Այս ճգնաժամը միակ, ես կասեի` պատերազմում կրած պարտության հիմնական պատճառն է: Անգամ խաղաղ ժամանակ կառավարումը փորձ եւ գիտելիքներ է պահանջում, իսկ ճգնաժամային պայմաններում դա կրկնակի կամք եւ վճռականություն, արագ որոշումներ կայացնելու կարողություն է պահանջում: Դա մի բան է, որը մեզ մոտ ընդհանրապես բացակայում է»,- շեշտեց նա:
Ըստ Քոչարյանի` ամեն ինչ կախված է իշխանություններից, թե ինչ տրամադրությամբ են նրան արթնանում, ով ինչ պաշտոն կդնի եւ ինչպիսի նոպա դա կառաջացնի. «Հասարակությունը շփոթված է: Առաջնորդը պետք է ունենա որոշակի որակներ: Այդպիսի որակների բացակայությունը հիմա մեծ խնդիր է Հայաստանի համար: Առաջնորդի որակներն են նպատակ դնել եւ դրան հասնելու համար միջոցներ մոբիլիզացնել: Դա չկա: Նրանք նույնիսկ չգիտեն, թե ուր են գնում: Մենք գնում ենք, որպեսզի փոխենք դա»:

Мы не будем махать молотком. Мы любим строительство и будем использовать молоток по назначению – в строительстве. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения», кандидат в премьер-министры РА Роберт Кочарян на встрече с жителями Маралика.
Напомним, что уже несколько дней и.о. премьер-министра вооружившись молотком на митингах угрожает противникам «забить ржавые гвозди».
«Мы не нуждаемся в истерических проявлениях. Истерика это проявление слабости. Человек пытается как-то компенсировать свои комплексы. Я 11 лет занимал высочайшие должности премьер-министра и президента Армении, и вы не услышите ни от кого-либо, чтобы я повышал голос. Но не было и задания, которое бы не было выполнено», - заметил Кочарян.
Он подчеркнул, что преимущество возглавляемой им команды управленческие возможности. «Это еще более очевидно на фоне кризиса управления в стране. Этот кризис одна, я бы сказал главнейшая причина поражения в войне. Даже в мирное время управления требует опыта и знаний, а в кризисное время вдвойне требует воли и решительности, способности быстро принимать решения. Это то, что у нас напрочь отсутствует», - подчеркнул он.
По словам Кочаряна, у властей все зависит в каком настроении проснется, кто какой пост поставит и какой приступ это вызовет: «Общество в замешательстве. У лидера должны быть определенные качества. Сейчас для Армении большая проблема отсутствие таких качеств. Качества лидера – поставить цель и мобилизовать средства для ее достижения. Этого нет. Они даже не знают, куда идут. Мы идем, чтобы изменить это».