Անցյալ տարվա նոյեմբերին Հայաստանում ԱՄՆ դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել էր 500 դրամի սահմանը: Հիշեցնենք, որ 2004 թվականի դեկտեմբերի 2-ից այս շեմը հաղթահարվել էր միայն մեկ անգամ` 2005 թվականի հունվարի 13-17-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այդ օրերին դոլարի անցումը 500 դրամի հոգեբանական շեմից զուտ շահարկումային բնույթ էր կրում եւ աժիոտաժ էր առաջացրել փոխանակման կետերում: Բայց շուտով արտերկրյա արժույթի վերադարձի հարցը ելման դիրքեր հաջողությամբ լուծվեց:
Ի տարբերություն դրա, ներկայումս դոլարի «թռիչքը» Հայաստանում պայմանավորված է ավելի լուրջ տնտեսական պատճառներով:
Զուտ գրաֆիկական տեսանկյունից, Ռուսաստանում եւ Հայաստանում ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքի փոփոխությունները մոտավորապես նման հատկություններ ունեն, ինչը կարելի է տեսնել հետեւյալ գծապատկերից: Այն ցույց է տալիս Ռուսաստանում եւ Հայաստանում ԱՄՆ դոլարի պաշտոնական միջին ամսական փոխարժեքի դինամիկան 2020-ին եւ 2021-ի հունվար-մայիսին՝ 2019-ի դեկտեմբերի հետ տոկոսային հարաբերակցությամբ:
Սակայն այստեղ նմանություններն ավարտվում են: Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանի համար ռուբլու թուլացումը դոլարի նկատմամբ որոշակի նպատակներ է հետապնդում: Ի վերջո, ռուսական կարգավորիչը ներկայումս ունի ազդեցության բավականին արդյունավետ լծակներ արտարժույթի շուկայի վրա: Հին տարիների իրավիճակը, երբ նավթի համաշխարհային գների անկումը Ռուսաստանում հանգեցրեց ԱՄՆ դոլարի կտրուկ ամրապնդմանը, այժմ դժվար թե կրկնվի: Ավելին, այս էներգակիրների գները նոր ռեկորդներ են գրանցում աճի գծի երկայնքով:
Ռուսաստանում ներկայումս գործում է, այսպես կոչված, «բյուջետային կանոն»: Օրինակ, այս տարվա բյուջեով նախատեսված է Urals նավթի արտահանման գինը մեկ բարելի դիմաց 43,3 դոլար: Նավթի եւ գազի արտահանման «լրացուցիչ» դոլարները (ստացվում են, երբ Urals նավթի փաստացի գինը գերազանցում է այս մակարդակը) գնում է երկրի ֆինանսների նախարարությունը: Արդյունքում, այս լրացուցիչ նավթադոլարները շրջանցում են արտարժույթի շուկան եւ այդպիսով չեն հանգեցնում ռուբլու ամրապնդման:
Ռուսաստանի արտաքին առեւտրի համար, ի տարբերություն Հայաստանի, բնորոշ է պրոֆիցիտը: Ընթացիկ տարին նույնպես բացառություն չէ: Չնայած ներմուծման գերազանցող աճին, հունվար-մարտ ամիսներին արտաքին առեւտրի շրջանառությունը կազմել է գրեթե 27,7 միլիարդ դոլար:
Արտաքին առեւտրում Հայաստանում ավելցուկ չի եղել, եւ առաջիկայում չի սպասվում: Հունվար-մայիս ամիսներին արտաքին առեւտրաշրջանառության բացասական հաշվեկշիռը հասել է 0,68 միլիարդ դոլարի։ Հույս կա միայն արտաքին դրամական փոխանցումների ֆիզիկական անձանց եւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների վարկերի: Դրան կարելի է գումարել այս տարվա փետրվարին թողարկված եվրապարտատոմսերը՝ 750 միլիոն դոլարի չափով, 10 տարի ժամկետով: Բայց հասկանալի է, որ այս միջոցը միայն ժամանակավոր ազդեցություն կունենա՝ միաժամանակ ավելացնելով Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը:
Տարեկան գնաճը մայիսին կազմել է 5,9%: 2021թ. բյուջեով նպատակ էր դրված պահպանել գնաճը 4%-ի մակարդակում (սկսած նվազագույն 2,5%-ից մինչեւ առավելագույն 5,5%): Ներմուծումից սպառողական շուկայի կախվածությունը բարձրացնում է ապրանքների հետագա թանկացման, ինչպես նաեւ դրանցից կախված վճարովի ծառայությունների գների աճի ռիսկերը: Մինչդեռ, հունվար-մայիս ամիսներին ներմուծման գների ինդեքսը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, 109,2% (!) Էր:
Ապրիլին Կենտրոնական բանկը հերթական միջամտությունն էր իրականացրել արտարժույթի շուկայում` միջազգային արտարժույթի պահուստների հաշվին: Նպատակը պարզ է՝ խոչընդոտել դրամի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի հետագա ամրապնդմանը եւ դրանով զսպել գնաճը եւ կայունացնել արտարժույթի շուկան: Բայց նման գործողություններն ունեն իրենց սահմանները:

В ноябре прошлого года официальный курс доллара США в Армении впервые за долгие годы перевалил за планку в 500 драмов. Напомним, что со 2 декабря 2004 года эта планка преодолевалась только один раз – в периоде с 13 по 17 января 2005 года. В те дни, переход доллара через психологическую планку в 500 драмов носил чисто спекулятивный характер, и привел к ажиотажу в обменных пунктах. Но, вскоре вопрос возврата заморской валюты на исходные позиции был успешно решен.
В отличие от этого, нынешний «взлет» доллара в Армении обусловлен уже более серьезными экономическими причинами.
Чисто графически, сдвиги в курсе доллара США в России и Армении имеют примерно схожие черты, что видно из нижеследующего графика. Там представлена динамика официального среднемесячного курса доллара США в России и Армении в 2020 году и январе-мае 2021 года, в процентах к декабрю 2019 года.
Однако на этом сходство завершается. Как следует полагать, ослабление рубля к доллару для России преследует определенные цели. Ведь у российского регулятора ныне имеются довольно действенные рычаги воздействия на валютный рынок. Ситуация давних лет, когда обвал в мировых ценах на нефть привел к резкому укреплению доллара США в России, теперь вряд ли повторится. Тем более, что цены на этот энергоноситель бьют очередные рекорды, по линии роста.
В России ныне действует так называемое «бюджетное правило». К примеру, в бюджете текущего года заложена цена экспортной нефти Urals в $43,3 за баррель. «Лишние» доллары от экспорта нефти и газа (полученные, когда фактическая цена нефти Urals превышает эту планку) закупает Минфин страны. В результате эти дополнительные нефтедоллары обходят валютный рынок, и тем самым не приводят к укреплению рубля.
Для внешней торговли России, в отличие от Армении, характерен профицит. Исключением не является и текущий год. Несмотря на опережающий рост импорта, в январе-марте положительное сальдо внешнеторгового оборота составило почти $27,7 млрд.
В Армении профицита во внешней торговле не было, и в ближайшей перспективе не ожидается. В январе-мае отрицательное сальдо во внешнеторговом обороте достигло $0,68 млрд. Остается надежда только на внешние денежные переводы физическим лицам, да кредиты международных финансовых организаций. К этому можно добавить выпущенные в феврале этого года еврооблигации, на сумму $750 млн., сроком на 10 лет. Но, понятно, что эта мера даст лишь временный эффект, заодно увеличив внешний государственный долг Армении.
Годовая инфляция в мае составила 5,9%. Бюджетом 2021 год была поставлена цель сдержать инфляцию на уровне 4% (в пределах от минимальных 2,5%, до максимальных 5,5%). Ощутимая зависимость потребительского рынка от импорта повышает риски дальнейшего подорожания товаров, а также зависимых от них платных услуг. Между тем в январе-мае индекс цен импорта составил, по отношению к аналогичному периоду прошлого года, 109,2% (!).
В апреле Центробанк Армении осуществил очередную интервенцию на валютном рынке, за счет международных валютных резервов. Цель понятна – препятствовать дальнейшему укреплению доллара США к драму, и тем самым сдержать инфляцию и стабилизировать валютный рынок. Но, такие операции имеют свой предел.