Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համաձայն չէ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն կարծիքի հետ, որ մարդկության ճակատագիրը ներկայումս կախված է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթած եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ հանդիսացող երկրների նեղ շրջանակից։
«Ոչ», - հինգշաբթի հայտարարել է Պուտինը՝ պատասխանելով «Վալդայ» միջազգային ակումբի նիստին մոդերատորի հարցին: Նա հավելել է, որ հասկանում է Էրդողանի նման հայտարարության պատճառները։ «Որովհետեւ, ըստ երեւույթին, նա կարծում է, որ Թուրքիան եւս կարող էր Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ լինել։ Սակայն այդ հարցը մենք՝ Ռուսաստանը չէ լուծելու, դա պետք է լուծվի կոնսենսուսի միջոցով, երբ սահմանվեն եւ վերջնականապես լուծվեն նմանատիպ հարցերը»,- նշել է Պուտինը, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա՝ Էրդողանը իրավացի է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ուժերի որոշակի հարաբերակցություն կար, սակայն այժմ այն փոխվում է։ «Մենք պետք է մտածենք, թե ինչպես կարող ենք այս կազմակերպությունը (ՄԱԿ - խմբ.) դարձնել ավելի հավասարակշռված, մանավանդ որ, իսկապես, այս իմաստով նախագահ Էրդողանը ճիշտ է, որ այն ծնվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ կար ուժերի որոշակի հարաբերակցություն, սակայն այժմ այն փոխվում է: Այն արդեն փոխվել է», - ասել է Պուտինը, փոխանցել է ՌԻԱ Նովոստի-ն։

President of the Russian Federation Vladimir Putin says he doesn’t agree with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan’s opinion that the fate of mankind currently depends on a narrow circle of countries that won WWII and are permanent members of the United Nations Security Council.
Putin added that he understands the reasons for Erdogan’s statement. “Apparently, Erdogan believes Turkey can also be a member state of the United Nations Security Council. However, Russia is not going to solve that issue. It needs to be solved through consensus and when such issues are defined and ultimately solved,” Putin stated, TASS reports.
According to him, Erdogan is right that there used to be a certain ratio of forces after WWII and now it is changing. “We need to think about how we can make this organization [the United Nations-ed.] more balanced, especially since, in this sense, Erdogan is right that it emerged after WWII when there was a certain ratio of forces,” Putin said, RIA Novosti reports.