Եթե խոսակցությունը բնական զարգացում եւ շարունակություն է ունենալու, եւ մենք տեսնելու ենք հարաբերությունների ընդհանուր կարգավորման հեռանկարը, ապա Ադրբեջանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հարցը մենք լրջորեն կդիտարկենք։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին, առցանց մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 10-ին ԵՏԲԽ պատվավոր նախագահ, Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը կարող է Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդի կարգավիճակ ստանալ։
Փաշինյանի՝ այսօրվա առցանց մամուլի ասուլիսի ընթացքում հարց է ուղղվել նաեւ, թե Հայաստանն ինչպե՞ս է վերաբերվում այդ հայտարարությանը, եւ արդյոք Երեւանը դիտարկո՞ւմ է Բաքվին ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու հարցը, ու դրա համար ի՞նչ քայլեր է ակնկալում Ադրբեջանի իշխանությունից։
«Եթե Ադրբեջանը նման ցանկություն հայտնի, բոլոր դեպքերում կդիտարկենք։ Մեր դիրքորոշումը կախված կլինի այն խոսակցության շարունակության վեկտորից, որի մասին ես ասում եմ։ Այսինքն՝ ես չեմ կարող հիմա դիրքորոշում արտահայտել, որովհետեւ նախ հարցը պաշտոնապես սեղանին չի, բայց եթե նույնիսկ սեղանին է, մեզ համար դա պրոցես է, որի նկատմամբ վերաբերմունքը կախված կլինի մեր այն խոսակցությունից։ Եթե մենք տեսնում ենք, որ դա մի քայլ է, որը նպաստելու է մեր օրակարգին, այն է՝ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացել, բնականաբար Արցախի հարցի կարգավորման հեռանկարը, կոմպրոմիսների հնարավորությունը եւ այլն, այսինքն՝ դա ընդհանուր համատեքստում պետք է լինի. եթե մենք մյուս կետերով գնում ենք առաջ, անտրամաբանական կլինի, որ մենք կոնֆլիկտի նոր օջախ ստեղծենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

If the talks proceed naturally and continue, and we see the prospect for overall normalization of relations, Armenia will seriously consider the issue of granting the status of observer to Azerbaijan within the Eurasian Economic Union. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during his online press conference today.
On Dec. 10, Honorary President of the Supreme Eurasian Economic Council, first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev declared that Azerbaijan may obtain the status of observer within the Eurasian Economic Union.
During today’s online press conference, Pashinyan was asked how Armenia treats this statement and whether Yerevan is considering the issue of granting the status of observer to Baku within the Eurasian Economic Union and what actions does it expect from the Azerbaijani authorities for this.
“If Azerbaijan expresses such a desire, we will consider it in any case. Armenia’s stance will depend on how the talks will continue. I can’t express a position now since the issue isn’t officially on the table, but even if it is on the table, it’s a process. If Armenia sees that this is something that will contribute to our agenda, that is, opening an era of peaceful development for Armenia and the region, then the prospect for a settlement of the Artsakh issue and the possibility of compromises will be in the general context. If we are moving forward with the other points, it would be illogical for us to create a new hotbed for the conflict,” Pashinyan said.