Էրդողանի հայտնի խոսքերից հետո մարդկային տրամաբանության հանդեպ վիրավորանք է խոսել այն մասին, որ Թուրքիան չունի նախապայմաններ Հայաստանի հետ փոխհարաբերություններում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ադրբեջանը հենց սկզբից «կարմիր գիծ» է եղել Անկարայի համար:
Քաղաքագետը այն կարծիքին է, որ որքան հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը խորանում է, այնքան պահանջները մեծանում են:
«Թուրքիայի նախագահը ասել է, որ իրենց համար «կարմիր գիծ» է Ադրբեջանը,  և երբ որ Ադրբեջանի խնդիրը լուծվի, այդ ժամանակ Թուրքիայի «դռները» կբացվեն Հայաստանի համար: Ադրբեջանն էլ ասում է, որ Հայաստանը ճանաչի Արցախը Ադրբեջանի կազմում, դուրս բերի իր զորքերը Արցախից, հրաժարվի նորակոչիկներ ուղարկել Արցախ: Հայաստանը տրամադրի Ադրբեջանին «Զանգեզուրի միջանցքը» այն տրամաբանությամբ, ինչպես գործում է Լաչինի միջանցքը, վերադարձնի Հայաստանի տարածքում գտնվող «ադրբեջանական անկլավները»: Սա այն է, ինչ Ադրբեջանը պահանջում է հրապարակավ: Էրդողանը ասում է՝ երբ այս պահանջները կատարվեն, այդ ժամանակ կբացվի սահմանը:: Թուրքիան մեր տարածաշրջանում իր քաղաքականությունը իրականացնում է իր պռոքսի հանդիրացող Ադրբեջանի միջոցով: Իշխանության քաղաքական-վերլուծական շրջանակներում տարածված է մի մոտեցում՝  Ադրբեջանին փոխզիջումներ անեն, գուցե Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորվի: Զիջումներով հարաբերություններ կարգավորելու գործընթացը՝  անվերջանալի զիջումների ճանապարհ է: Այդ ճանապարհի վերջում ոչ թե կբացվեն սահմանները, այլ կփակվի Հայաստանի վերջին էջը»,-ասաց նա:
Նախօրերին Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչը այցելել էր հայ-թուրքական սահման: Երեկ Արտաքին հարաբերությւոնների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը  այցը գնահատել էր դրական և ասել, որ Քըլըչի այցը սահման խոսում է այն մասին, որ պայմանավորվածությունները արդեն գործնական փուլ են մտնում: Քաղաքագետը վստահեցնում է, որ այս այցի դիմաց դեռ Հայաստանից նոր զիջումներ են կորզելու:
«Քանի դեռ հարցի բովանդակային-քաղաքական մասը չի լուծվել, հայ-թուրքական սահմանը չի բացվելու»,- եզրափակեց Բենիամին Մաթեւոսյանը:

After Erdogan's well-known words, it is an insult to human logic to say that Turkey does not have preconditions in its relations with Armenia. Political scientist Beniamin Matevosyan told Armenian News-NEWS.am this—and referring to Turkish President Recep Tayyip Erdogan's statement that Azerbaijan was the red line for Ankara from the very beginning in the process of normalizing Armenian-Turkish relations.
The political scientist is of the opinion that the more the process of Armenian-Turkish relations deepens, the demands increase that much more.
"Turkey implements its policy in our region through Azerbaijan, which is its proxy. An approach is widespread in the political-analytical circles of the authorities: compromises should be made to Azerbaijan, maybe the relations with Turkey will be normalized. The process of normalizing relations with concessions is a road of endless concessions. At the end of that road, the borders will not be opened, but the last page of Armenia will be closed," he said.
Earlier, Serdar Kilic, Turkey's special representative in negotiations for the normalization of relations with Armenia, had visited the Armenian-Turkish border. And on Tuesday, Eduard Aghajanyan, Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, had assessed this visit positively and said that it speaks about the fact that the agreements are already entering the practical phase.
Beniamin Matevosyan, however, assures that new concessions will be extracted from Armenia in exchange for this visit.
"Until the substantive, political part of the issue is resolved, the Armenian-Turkish border will not be opened," the political scientist concluded.