Էրդողանի հայտնի խոսքերից հետո մարդկային տրամաբանության հանդեպ վիրավորանք է խոսել այն մասին, որ Թուրքիան չունի նախապայմաններ Հայաստանի հետ փոխհարաբերություններում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ադրբեջանը հենց սկզբից «կարմիր գիծ» է եղել Անկարայի համար:
Քաղաքագետը այն կարծիքին է, որ որքան հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը խորանում է, այնքան պահանջները մեծանում են:
«Թուրքիայի նախագահը ասել է, որ իրենց համար «կարմիր գիծ» է Ադրբեջանը,  և երբ որ Ադրբեջանի խնդիրը լուծվի, այդ ժամանակ Թուրքիայի «դռները» կբացվեն Հայաստանի համար: Ադրբեջանն էլ ասում է, որ Հայաստանը ճանաչի Արցախը Ադրբեջանի կազմում, դուրս բերի իր զորքերը Արցախից, հրաժարվի նորակոչիկներ ուղարկել Արցախ: Հայաստանը տրամադրի Ադրբեջանին «Զանգեզուրի միջանցքը» այն տրամաբանությամբ, ինչպես գործում է Լաչինի միջանցքը, վերադարձնի Հայաստանի տարածքում գտնվող «ադրբեջանական անկլավները»: Սա այն է, ինչ Ադրբեջանը պահանջում է հրապարակավ: Էրդողանը ասում է՝ երբ այս պահանջները կատարվեն, այդ ժամանակ կբացվի սահմանը:: Թուրքիան մեր տարածաշրջանում իր քաղաքականությունը իրականացնում է իր պռոքսի հանդիրացող Ադրբեջանի միջոցով: Իշխանության քաղաքական-վերլուծական շրջանակներում տարածված է մի մոտեցում՝  Ադրբեջանին փոխզիջումներ անեն, գուցե Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորվի: Զիջումներով հարաբերություններ կարգավորելու գործընթացը՝  անվերջանալի զիջումների ճանապարհ է: Այդ ճանապարհի վերջում ոչ թե կբացվեն սահմանները, այլ կփակվի Հայաստանի վերջին էջը»,-ասաց նա:
Նախօրերին Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչը այցելել էր հայ-թուրքական սահման: Երեկ Արտաքին հարաբերությւոնների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը  այցը գնահատել էր դրական և ասել, որ Քըլըչի այցը սահման խոսում է այն մասին, որ պայմանավորվածությունները արդեն գործնական փուլ են մտնում: Քաղաքագետը վստահեցնում է, որ այս այցի դիմաց դեռ Հայաստանից նոր զիջումներ են կորզելու:
«Քանի դեռ հարցի բովանդակային-քաղաքական մասը չի լուծվել, հայ-թուրքական սահմանը չի բացվելու»,- եզրափակեց Բենիամին Մաթեւոսյանը:

Процесс урегулирования отношений уступками – это путь бесконечных уступок, который, в конце концов, не только не откроет границы, но и закроет последнюю страницу Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Бениамин Матевосян.
Он добавил, что после известных слов президента Турции Эрдогана говорить об отсутствии у Анкары предусловий в отношениях с Арменией – оскорбление человеческой логики.
Матевосян заметил, что чем больше углубляется процесс армяно-турецких отношений, тем больше требования. Эксперт напомнил о заявлении Эрдогана относительно того, что Азербайджан для них является «красной линией», и когда проблема Азербайджана будет решена, тогда и «двери» Турции для Армении откроются. «Азербайджан заявляет, что Армения должна признать Карабах частью Азербайджана, призывает вывести войска из Карабаха, отказаться от отправки в Карабах новобранцев, предоставить «Зангезурский коридор» по той же логике, что и Лачинский коридор, вернуть «азербайджанские анклавы» на территории Армении. Эрдоган говорит, что когда эти требования будут выполнены, тогда и откроется граница», – подчеркнул политолог.
Бениамин Матевосян выразил уверенность, что взамен на недавний визит спецпосланника Турции на армяно-турецкую границу от Армении потребуют новых уступок. «Пока не будет решена содержательная, политическая часть вопроса, армяно-турецкая граница не откроется», – заключил он.