Արցախում ադրբեջանական հարձակման հետեւանքով վիրավորում ստացած 19 զինծառայողներից 2-ը դուրս են գրվել հիվանդանոցից, մյուս զինծառայողները շարունակում են բուժում ստանալ: Այս մասին NEWS.am-ի  հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
«10 վիրավոր զինծառայող բուժում են ստանում Երեւանում, այդ թվում՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող զինծառայողը, նրա առողջական վիճակում նկատվում է դրական շարժ: Մյուս 9 զինծառայողներից 1-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 3-ինը՝ միջին ծանրության, մյուսներինը գնահատվում է թեթեւ, նրանք ապաքինման փուլում են»,– նշեց Արամ Թորոսյանը։
Արցախի առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Արցախում գտնվող վիրավոր զինծառայողների առողջական վիճակը լավ է, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ին ժամը 09:00-ից սկսած, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային եւ հյուսիս-արեւմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները դիմել են սադրանքի՝ կատարելով շփման գիծը հատելու փորձեր, որոնք կասեցվել են ՊԲ ստորաբաժանումների ուժերով: Այդ սադրանքների հետեւանքով հայկական կողմն ունեցել է երկու զոհ։

Двое из девятнадцати военнослужащих, получивших ранения в результате азербайджанской агрессии в Арцахе, выписаны из больницы, остальные военнослужащие продолжают лечение. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил пресс-секретарь МО РА Арам Торосян.
«Десять раненых военнослужащих находятся на лечении в Ереване, в том числе военнослужащий, находящийся в крайне тяжелом состоянии. В его состоянии наблюдается положительная динамика. Состояние еще одного оценивается как тяжелое, состояние троих – средней тяжести, состояние остальных оценивается как легкое, они на пути к выздоровлению», - сообщил Арам Торосян.
Министр здравоохранения Арцаха Микаел Айриян сказал, что состояние здоровья раненых военнослужащих, проходящих лечение в Арцахе, хорошее, их жизни ничего не угрожает.
Напомним, что с утра 1 августа азербайджанские подразделения прибегли к провокациям и нарушениям режима перемирия на линии соприкосновения с Арцахом. В результате провокаций и обстрелов двое карабахских военнослужащих убиты, 19 ранены. Ситуация все еще остается напряженной.