Թուրքիայում ընտրությունները նշանակվել են մայիսի 14-ին, կիրակի օրը հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» լրատվական գործակալությունը։
«Դուք առաջին անգամ կքվեարկեք մայիսի 14-ին կայանալիք ընտրություններում»,- ասել է Էրդողանը Բուրսայում երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ, որը հեռարձակվել է հեռուստատեսությամբ։
Ավելի վաղ Hurriyet թերթը, հղում տալով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Էրդողանը կարող է մարտի 10-ին հրամանագիր ստորագրել՝ ընտրությունների օրը նշանակելու մայիսի 14-ին։ Էրդողանի լիազորությունները բավարար են հրամանագրից 60 օր հետո խորհրդարանը ցրելու եւ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու համար։

The president's office released video footage on Sunday of Erdogan announcing the date during a meeting with young voters in the northwestern province of Bursa late on Saturday.
"I am grateful to god that we will be walking side by side with you, our first-time voting youth, in the elections that will be held on May 14," Erdogan told the group.
Opinion polls show the parliamentary and presidential elections will be tight, and will mark Erdogan's biggest test in his two decades at the reins of the regional military power, NATO member, and major emerging market economy.
Turkey's presidential and parliamentary elections were scheduled to be held on June 18, but President Erdogan previously signaled that the vote could be brought forward.