Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի արագ վատթարացմամբ։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ։
«Մենք նշում ենք, որ հումանիտար բեռները գտնվում են ինչպես Լաչինի, այնպես էլ Աղդամի երթուղիների մոտ, և մենք կրկնում ենք մեր կոչը՝ անհապաղ և միաժամանակ բացել երկու միջանցքները՝ ապահովելու համար խիստ անհրաժեշտ մարդասիրական բեռների  առաքումը Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին։  Մենք նաև վճռական  կոչ ենք անում առաջնորդներին զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը մեծացնում է լարվածությունը կամ շեղում այս նպատակից: Վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումն անընդունելի է»,- ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության մեջ:
Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում լարվածության մեծացման լույսի ներքո «Միացյալ Նահանգները շարունակելու է վճռականորեն  աջակցել չլուծված խնդիրները  ուղղակի երկխոսության միջոցով հանգուցալուծելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու նպատակով»։
«Մենք դարձյալ կրկնում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած խաղաղության  համաձայնագիր պետք է պաշտպանի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Մենք նաև խրախուսում ենք Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի միջև երկխոսությունը։
Միացյալ Նահանգները  վերահաստատում է, որ առաջընթացի միակ ճանապարհը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն է, երկխոսությունը և հարաբերությունների կարգավորումը՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքի վրա», - ասվում է Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ:

The United States is deeply concerned about the rapidly deteriorating humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. This is noted in a press statement by US Secretary of State Antony Blinken.
“We note that humanitarian supplies are positioned near both the Lachin and Aghdam routes, and we repeat our call for the immediate and simultaneous opening of both corridors to allow passage of desperately needed humanitarian supplies to the men, women, and children in Nagorno-Karabakh. We also urge leaders against taking any actions that raise tensions or distract from this goal. The use of force to resolve disputes is unacceptable.
“In light of the recent increase in tensions in the South Caucasus, the United States will continue to strongly support efforts by Armenia and Azerbaijan to resolve outstanding issues through direct dialogue, with the aim of achieving a dignified and enduring peace. We reiterate that any peace agreement between Armenia and Azerbaijan must protect the rights and security of the residents of Nagorno-Karabakh. We also encourage dialogue between Baku and residents of Nagorno-Karabakh.
“The United States further reaffirms the only way forward is peace, dialogue, and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan on the basis of mutual respect for each other’s sovereignty and territorial integrity,” the aforesaid press statement added.