Թեհրանն առ այսօր պնդում է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է, և Իրանը չի հրաժարվել այս մոտեցումից։ Դրա մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Թեհրանում լույս տեսնող հայկական «Aliq» թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Շահնազարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ոչ մի սցենար չի կարելի բացառել: Նա հիշեցրել է, որ իրանական փորձագիտական շրջանակները մշտապես ահազանգում են նրա մասին, որ տարածաշրջանում ռազմական էսկալացիայի հավանականությունը շատ մեծ է, և որ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում Ադրբեջանը կփորձի ռազմական ճանապարհով հասնել իր նպատակներին, իսկ այժմ Բաքուն փորձում է այս հարցում բացառել Իրանի միջամտությունը:
Իրանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների փոխայցելություններն առնչվում են վերջին օրերին երկրների միջև հարաբերություններում լարվածության աճին, կարծում է Շահնազարյանը։
«Այս պահին ես չեմ կարծում, որ այս վիճակը ձեռնտու է երկու կողմերին էլ։ Ես կարծում եմ, որ հարաբերական «հրադադարն» ավելի ձեռնտու է նրանց։
Բացի դրանից, տարածաշրջանում տեղի են ունենում սրընթաց աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ, որոնք պոտենցիալ կփոխեն աշխարհաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում, և կողմերը փորձում են այս պայմաններում որոշակի դիրքորոշում գրավել։
Իրանը փորձում է տնտեսական գործոններով դիվիդենտներ ստանալ Ադրբեջանից, շահագրգռել Բաքվին, հնարավորության դեպքում հավասարակշռել իսրայելական գործոնը և Ադրբեջանին հեռացնել հնարավոր հակաիրանական գործողություններից։ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարաբերությունների մակարդակը մի քանի քայլ առաջ է Ադրբեջանի և Իրանի հարաբերությունների մակարդակից, որը սպառնալիք է Թեհրանի համար»,- հավելել է նա։
Նրա կարծիքով՝ Իրանը կորցրել է իր դիրքերը Սիրիայում, Լիբանանում, իսկ Իրանի դիրքերն Իրաքում ևս այնքան էլ ամուր չեն, և այժմ Թեհրանը փորձում է թույլ չտալ, որ նույնը տեղի ունենա Հարավային Կովկասում։
«Ադրբեջանն իր հերթին փորձում է Իրանին հեռու պահել այն ամենից, ինչ բխում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերից՝ Սյունիքի հարցի և Հայաստանի դեմ Բաքվի այլ պահանջների առնչությամբ»,- նշել է Շահնազարյանը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի լիարժեք իրականացումը լուրջ ազդեցություն կունենա նաև Հարավային Կովկասի վրա։
«Միգուցե Թրամփն ու Պուտինը պայմանավորվեն Ուկրաինայի հարցում, և այս խնդիրը լուծվի այնպես, ինչպես ցանկանում է Պուտինը և ինչպես ակնարկել է Թրամփը։ Դրանից հետո Ռուսաստանի ուշադրությունը կուղղվի Հարավային Կովկասի վրա, որը նա ներկայում զիջել է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին։
Հաշվի առնելով, որ լարվածություն կա նաև Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև, հնարավոր է, որ Բաքուն փորձում է դիրքավորվել այնպես, որ Թեհրանի և Մոսկվայի միջև ստորագրված համաձայնագրի պայմաններում դուրս գա նվազագույն կորուստներով»,- եզրափակել է Շահնազարյանը։

Тегеран до сих пор заявляет, что территориальная целостность Армении является красной линией, и от этого подхода Иран не отказывался. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил главный редактор издаваемой в Тегеране армянской газеты «Aliq» Арам Шахназарян.
По его оценке, никакие сценарии исключить нельзя. Он напомнил, что экспертные круги Ирана постоянно бьют тревогу по поводу того, что вероятность военной эскалации в регионе очень высока и при первой же возможности Азербайджан попытается добиться своих целей военным путем, и сейчас Баку пытается исключить вмешательство Ирана в этот вопрос.
Взаимные визиты иранских и азербайджанских чиновников связаны с ростом напряженности в отношениях в течение последнего времени между странами, считает Шахназарян.
«В данный момент я не думаю, что такое положение дел сторонам выгодно. Полагаю, что им выгоднее относительное «прекращение огня».
Кроме того, в регионе наблюдаются быстрые геополитические перестановки, которые в перспективе изменят геополитическую ситуацию в регионе, и стороны пытаются занять определенную позицию на этом фоне.
Иран пытается заполучить дивиденды от Азербайджана через экономические факторы, заинтересовать Баку, по возможности сбалансировать израильский фактор и отдалить Азербайджан от возможных антииранских действий. Уровень отношений между Азербайджаном и Израилем, имеющих стратегическое значение, на несколько шагов опережает уровень отношений между Азербайджаном и Ираном, что является для Тегерана угрозой», - добавил он.
По его мнению, Иран потерял свои позиции в Сирии, Ливане, в Ираке позиции Ирана также не очень прочные, и теперь Тегеран стремится не допустить того же на Южном Кавказе.
«Азербайджан, в свою очередь, пытается отдалить Иран от всего того, что исходит из интересов турецко-азербайджанского тандема, связанных с вопросом Сюника и другими претензиями Баку в отношении Армении», - отметил Шахназарян.
Он подчеркнул, что полная реализация соглашения о стратегическом партнерстве между Ираном и Россией окажет серьезное воздействие также на Южный Кавказ.
«Возможно, Трамп и Путин пойдут на сделку в вопросе Украины, и эта проблема решится так, как хочет Путин и как намекал Трамп. После этого внимание России устремится на Южный Кавказ, который она на данный момент уступила турецко-азербайджанскому тандему.
Учитывая, что наблюдается напряжение также между Россией и Азербайджаном, возможно, Баку пытается позиционировать себя так, чтобы на фоне подписанного между Тегераном и Москвой соглашения он вышел с минимальными потерями», - заключил Шахназарян.