«Մոսադն» ու Ադրբեջանի հետախուզությունը վնասազերծել են «Բաքու–Թբիլիսի–Ջեյհան» գազամուղի վրա դիվերսիա պլանավորած հանցավոր խմբին։ Խմբի թիրախում են եղել նաև Բաքվում Իսրայելի դեսպանատունն ու տեղի սինագոգը։ Այս մասին նշված է «Մոսադի», ՑԱԽԱԼ-ի և «ՇԱԲԱԿ»-ի համատեղ հայտարարության մեջ։
Ձերբակալվածների մոտ հայտնաբերվել են մահապարտ-անօդաչուների բաղադրիչներ և պայթուցիկ նյութեր։ Իսրայելական հատուկ ծառայությունների փոխանցմամբ՝ հարցաքննության ժամանակ կասկածյալները խոստովանել են, որ գործել են Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» (ԻՀՊԿ) հրահանգով։
Հայտարարության համաձայն՝ խմբավորումն ԻՀՊԿ-ի առավել ընդգրկուն կառույցի մասն է, որը գլխավորել է 4000 հատուկ գործողությունների բաժնի ղեկավար Ռահման Մաքադամը։ Իսրայելական կողմը պնդում է, որ գործունեությունն իրականացվել է ԻՀՊԿ հետախուզության պետ Մաջիդ Խադեմիի իմացությամբ։ Ըստ Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) տվյալների՝ երկուսն էլ սպանվել են «Առյուծի մռնչոց» գործողության ընթացքում (2026 թ. փետրվար–ապրիլ)։ Այս կառույցի առանցքային օպերատիվ գործիչ է նշվում նաև Մոհսեն Սուրին, որը նույնպես զոհվել է ավիահարվածի ժամանակ։
Բացի այդ, հայտարարության մեջ հիշատակվում է ԻՀՊԿ սպա Մեհդի Յեհա-Դեհքանը («Դոկտոր»), որին իսրայելական կողմը կապում է Թուրքիայի տարածքով դեպի Կիպրոս անօդաչու թռչող սարքերի տեղափոխման և ամերիկյան «Ինջիրլիք» ավիաբազայի վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման հետ։

«Моссад» и азербайджанская разведка пресекли деятельность ячейки, которая, по данным израильской стороны, готовила диверсию на газопроводе Баку–Тбилиси–Джейхан, а также удары по посольству Израиля в Баку и местной синагоге. Об этом говорится в совместном заявлении «Моссада», ЦАХАЛа и ШАБАКа.
У задержанных были изъяты компоненты дронов-камикадзе и взрывчатые вещества. По словам израильских спецслужб, на допросах подозреваемые заявили, что действовали по указанию кураторов из КСИР.
Согласно заявлению, ячейка входила в более широкую структуру КСИР, которую возглавлял Рахман Макадам — руководитель отдела специальных операций 4000. Израильская сторона утверждает, что деятельность велась с ведома главы разведки КСИР Маджида Хадеми. Оба, по данным ЦАХАЛа, были ликвидированы в ходе операции «Рык льва» (февраль–апрель 2026 года). Ключевым оперативником структуры назван Мохсен Сури, также погибший в результате авиаудара.
Кроме того, в заявлении упомянут офицер КСИР Мехди Йеха-Дехкан («Доктор»), которого израильская сторона связывает с организацией переброски дронов через Турцию на Кипр и сбором данных об американской авиабазе Инджирлик.