Թուրքիայում քրդերի կողմից բողոքի գործողությունները չեն հանդարտվում։ Դեկտեմբերի 6-ին Դիարբեքիրում կրկին բախումներ են տեղի ունեցել քրդերի եւ ոստիկանության միջեւ։ Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝ բախումների ժամանակ հրազենային վնասվածքից զոհվել է մեկ հոգի։ Կա նաեւ վիրավորված ոստիկան։
Մերսինում կրկին բախվել են PKK-ի (Քրդական բանվորական կուսակցության) կողմնակիցները եւ ոստիկանները։
NEWS.am-y հիշեցնում է, որ Թուրքիայում PKK-ի (Քրդական բանվորական կուսակցության) կողմնակիցները սկսեցին բողոքի գործողությունները՝ իսլամական Կուրբան բայրամի վերջին օրը, որը համընկնում էր PKK-ի ստեղծման 35 ամյակի հետ։ Բողոքի ակցիաները սկսվեցին Մերսին քաղաքում եւ տարածվեցին ամբողջ Թուրքիայով մեկ։ Արդեն 5 օր տեւող բողոքի գործողությունների ընթացքում ձերբակալվել են տասնյակ ցուցարարներ, այրվել են ոստիկանության տրանսպորտային միջոցներ եւ մեկ զրահամեքենա։ Իզմիրում բողոքավորները այրել են քաղաքային ավտոբուսը։
Այս ամենը առիթ հանդիսացավ, որ թուրքական ընդդիմադիր կուսակցությունները, ովքեր դեմ են իշխանությունների հայտարարած քրդական հարցի կարգավորման նախաձեռնությանը, եւս մեկ անգամ իշխանություններին մեղադրեն սխալ քաղաքականության մեջ։
Իր հերթին, Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարել է, որ բոլոր ցուցարարները հատ-հատ ձերբակալվելու են։

В Турции не прекращаются протестные акции курдов. 6 декабря в Диарбекире вновь произошли столкновения между курдами и полицией. По сообщению CNNturk, в ходе столкновений от огнестрельных ранений погиб один человек. Есть также раненый полицейский.
В Мерсине вновь произошли столкновения между сторонниками РКК (Курдская рабочая партия) и полицией.
Новости Армении — NEWS.am напоминает, что сторонники РКК начали акции протеста в последний день Курбан байрама, который совпадал с 35-летием создания РКК. Акции протеста начались в городе Мерсин и распространились по всей стране. В ходе акций, длящихся уже 5 дней, арестованы десятки демонстрантов, сожжены полицейские машины и одна единица бронетехники. В Измире протестующие подожгли городской автобус.
Все это стало поводом к тому, чтобы турецкие оппозиционные партии, выступавшие против инициативы властей по урегулированию курдского вопроса, в очередной раз бы обвинили власти страны в неправильной политике.
В свою очередь президент Турции Абдулла Гюль заявил, что все демонстранты, по одному, будут арестованы.