Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի դիրքորոշումը մնացել է նույնը:
Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում դեկտեմբերի 7-ին հայտնել է Հայաստանում Իրանի դեսպանի խորհրդական Բազու Բանդին՝ մեկնաբանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկատվությունը, թե Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մուհամեդ Բագիր Բահրամին Հայաստանն անվանել է ադրբեջանական հողերի զավթիչ:
«եթե իրանական կողմը ցանկանար տվյալ հարցի վերաբերյալ որեւէ հայտարարություն անել կամ փոխեր իր դիրքորոշումը, Իրանի արտգործնախարարը պաշտոնապես այդ մասին կհայտարարեր»,- ասել է նա:
Բանդիի խոսքով, դեսպանատունը կմեկնաբանի միայն պաշտոնական աղբյուրների տեղեկատվությունը, իսկ այն, ինչ ասվում է ադրբեջանական կայքերում, մեկնաբանությունների հիմք լինել չի կարող:
Հիշեցնենք, որ համաձայն «APA» գործակալության, Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մուհամեդ Բագիր Բահրամին հայտարարություն է արել ղարաբաղյան հարցի կապակցությամբ. «Հայկական օկուպացիոն ուժերի դուրսբերումը Ադրբեջանի տարածքներից օգտակար կլինի եւ Հայաստանի համար: Իրանը ցանկանում է, որ այդ հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ Ադրբեջանի օգտին: Իրանը մշտապես դատապարտել է օկուպացիան»:

Iran’s position on Nagorno-Karabakh remains unchanged, Advisor to IRI Ambassador to Armenia Bazu Bandy told NEWS.am Dec. 7, commenting on the information by Azeri mass media, that reported of IRI Ambassador to Azerbaijan Muhammad Bagir Bahrami allegedly calling Armenia invader to Azeri lands.
“If Iranian side would be willing to make a statement on the matter, or change its position, Iranian Foreign Minister would inform about it officially,” he stated.
According to Bandy, Embassy will comment only on the information from official sources. But what Azeri websites say, cannot be considered sufficient for commenting.
According to APA news agency, today Bahrami made a statement on Karabakh conflict, “Withdrawal of Armenian invader troops from Azerbaijan is in favor of Armenia too,” APA quotes Iranian Ambassador.