Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա  Տիմոշենկոն, ով նախորդ շաբաթվա վերջին Խարկովի հիվանդանոց բռնի տեղափոխվելուց հետո հացադուլ էր հայտարարել, փաստաբանին հայտնել է բուժհաստատություն տեղափոխելիս իրեն ծեծի ենթարկած մարդու անունը. նա Կաչանովի գաղութի պետի տեղակալ Նիկոլայ Կովալենկոն է:
Տիմոշենկոյի փաստաբան Սերգեյ Վլասենկոն պատմել է, որ նրա խուց է մտել գաղութի պետի առաջին տեղակալ մայոր Նիկոլայ Կովալենկոն` երկու մարդու ուղեկցությամբ եւ հրամայել. «Պատրաստվիր, գնում ենք»: Նա պատասխանել է. «Մենք ամեն ինչ քննարկել եւ որոշել ենք»: Կովալենկոն ասել է. «Կամ քո կամքով կգաս, կամ ուժով կտանենք»:
«Դրանից հետո նրան փաթաթել են ծածկոցով եւ սկսել ծեծել: Տիմոշենկոն շատ բարձր ճչացել է: Յուլիա  Վլադիմիրովնան ինձ ասել է, որ իրեն ծեծողը գաղութի պետի առաջին տեղակալ Կովալենկոն էր: Ծեծել են բռունցքներով, նրա որովայնին տղամարդու բռունցքի չափով հեմատոմա կա», - ուկրաինական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ` ասել է պաշտպանը:
Ուկրաինայի օմբուդսմեն Նինա Կարպաչեւան հաստատել է Տիմոշենկոյի մարմնական վնասվածքների առկայությունը` չորեքշաբթի օրվա մամլո ասուլիսում հաղորդել է  «Փոփոխությունների ճակատ» կուսակցության ղեկավար Արսենի Յացենյուկը: Նա հրապարակել  է Կարպաչեւայի հայտարարությունը, որում ասվում է այն մասին, որ իր ներկայացուցիչ Խուդրուկը առանց նախազգուշացման գնացել է Տիմոշենկոյի մոտ, որը նրան ցույց է տվել կապտուկներն ու հեմատոմաները:

Экс-премьер Украины Юлия Тимошенко, объявившая голодовку после принудительной доставки в харьковскую больницу в конце прошлой недели, назвала адвокату имя человека, избившего ее при перевозке в лечебное заведение - это первый заместитель начальника Качановской колонии Николай Коваленко.
Адвокат Тимошенко Сергей Власенко с ее слов рассказал, что к ней в камеру вошел первый заместитель начальника колонии майор Коваленко в сопровождении двух человек. Ей Коваленко сказал: «Собирайся, поехали». Она ответила: «Мы же все обсудили и все решили». На что он сказал: «Или поедешь так, или повезем силой».
«После этого они ее накрыли одеялом и начали бить, она очень громко кричала. Юлия Владимировна мне сказала, что бил ее первый заместитель начальника колонии Коваленко. Били ее кулаком. У нее гематома размером с хороший мужской кулак», - сказал защитник, передают украинские СМИ.
Украинский омбудсмен Нина Карпачева подтвердила наличие телесных повреждений у Юлии Тимошенко, сообщил на пресс-конференции в среду в Киеве лидер партии «Фронт перемен», народный депутат Арсений Яценюк. Он огласил заявление Карпачевой, в котором говорится, что 24 апреля ее представитель Худрук явился без предупреждения к Тимошенко, и она ему показала свои синяки и гематомы.