Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հիասթափված են ռուս երգիչ, Պետդումայի պատգամավոր Կոբզոնին ԱՄՆ-ի մուտքի վիզա տրամադրելու` ամերիկյան իշխանությունների հերթական մերժումից: Այդ մասին ասել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն բազմիցս Վաշինգթոնին զգուշացրել է ստեղծված իրավիճակի անթույլատրելիության մասին, գրում է «Ռոսիսկայա գազետան»:
«Հիմնավորումը, որ Կոբզոնը սպառնալիք է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությանը, լուրջ չի կարելի ընդունել», - ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Իոսիֆ Կոբզոնին կրկին մերժել են ամերիկյան վիզա ստանալու հարցում, որը սառեցվել էր 18 տարի առաջ։ Նրան մերժել են քրեկան գործունեության կամ ԱՄՆ-ի տարածքում հանցագործություններ կատարած անձանց հետ ունեցած կապերի կասկածանքի հիմնավորմամբ։
Այս տարին Կոբզոնի համար հոբելյանական է՝ սեպտեմբերի 11-ին լրանում է նրա 75-ամյակը։ Իոսիֆ Դավիդովիչը նախատեսել էր այն նշել հրաժեշտի շրջագայությամբ։ Մայիս-հունիսին երգիչը նախատեսել էր ելույթ ունենալ նաեւ ԱՄՆ-ում՝ համերգներ տալով Նյու Յորքում, Չիկագոյում եւ Բոստոնում։

В министерстве иностранных дел России с разочарованием и недоумением восприняли информацию об очередном отказе американских властей в выдаче въездной визы российскому певцу, депутату Государственной Думы Иосифу Кобзону. Об этом заявил официальный представитель внешнеполитического ведомства страны Александр Лукашевич.
Он отметил, что МИД России неоднократно ставил перед Вашингтоном вопрос о неприемлемости ситуации, когда российскому культурному и общественному деятелю, пользующемуся широким международным признанием, многие годы по непонятным основаниям закрыт доступ в США, сообщает «Российская газета».
«Ссылки на то, что Иосиф Кобзон якобы представляет "угрозу национальной безопасности США", вряд ли можно воспринимать всерьез», - сказал он.
Напомним, народному артисту СССР Иосифу Кобзону вновь отказали в получении американской визы, которая была заморожена 18 лет назад.  Ему отказано на основании подозрений в криминальной деятельности или связях с лицами, совершившими преступления на территории США.
Нынешний год для Кобзона юбилейный - 11 сентября ему исполнится 75 лет. Иосиф Давыдович планировал отметить эту дату прощальным туром. В мае-июне певец собирался выступить и в США - дать концерты в Нью-Йорке, Чикаго и Бостоне.