Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը շատ ցածր մակարդակի վրա է, նույնիսկ կարելի է ասել, որ ընդհանրապես գոյություն չունի: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ի NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գլխավոր դատախազի նախկին, տեղակալ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Այսօր «Մարդու իրավունքները Հայաաստանում. Քաղաքական բանտարկյալների հիմնահարցը» թեմայով քննարկում էր կազմակերպվել, որը նվիրված է դեկտեմբերի 10-ին նշվող մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան:
Գագիկ Ջհանգիրյանը, ելույթ ունենալով քննարկմանը, նկատեց, թե «Հայաստանում իրավական համակարգը սատկում է»: «Իհարկե արդարադատության համակարգը Հայաստանում երբեք կատարյալ վիճակում չի եղել, սակայն այսօր զոհված, սատկած վիճակում է»:,- ասաց Ջհանգիրյանը` շարունակելով. «Ինչ կարող ենք ակնկալել մարդու իրավունքների պաշտպանից, ով վարչակազմից անվտանգության երաշխիքներ է ուզում ու չի ստանում»:
Ընդդիմադիր գործիչը տեղեկացրեց, որ ՀԱԿ-ի իրավական կենտրոնը քաղբանտարկյալների գործերով 20 բողոքներ է ուղարկել մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան եւ մինչեւ փետրվարի վերջ կուղարկվի եւս 17-ը:

YEREVAN. – Armenian President Serzh Sargsyan on Monday addressed with a letter to National Assembly (NA) Speaker Galust Sahakyan, and informed him that he has decided to recall the infamous Armenian-Turkish protocols from the NA, Haykakan Zhamanak daily reported.
“In his letter, Sargsyan conditioned this move by the fact that Turkey has not shown the political will to carry out the arrangements, has continuously laid conditions and distorted the substance of the protocols, and in fact, Armenia’s patience has run out.
“Within political circles, however, it is said that with this move Serzh Sargsyan paves the way also for forming an ARF-RPA [i.e., the formally opposition ARF Dashnaktsutyun Party and the ruling Republican Party of Armenia] coalition.
“To note, the ARF [had] left the ruling coalition in 2008 because of Serzh Sargsyan’s football diplomacy [with Turkey],” Haykakan Zhamanak wrote.